Yalnız Yaşamasınlar Diye Ev Yaptırdı - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Yalnız Yaşamasınlar Diye Ev Yaptırdı

Hayırsever Cihan Öztürk Yozgat’ın Boğazlıyan İlçesine bağlı Abdilli köyünde yalnız yaşayan yaşlılar için ev yaptırdı. Öztürk’ün yaptırdığı evde aynı anda 6 kişi yaşayabiliyor.
Hayırsever Cihan Öztürk Yozgat’ın Boğazlıyan İlçesine bağlı Abdilli köyünde yalnız yaşayan yaşlılar için ev yaptırdı.Öztürk’ün yaptırdığı evde aynı anda 6 kişi yaşayabiliyor. Ev içerisinde yatak, yorgan, mutfak eşyası, çamaşır makinesi, buzdolabı, fırın, televizyon ihtiyaç malzemeleri de yer alıyor.<br />

Memur emeklisi Cihan Öztürk, memleketi Yozgat’taki köyüne yaşlıların bir arada kalması için yaptırdığı eve anne ve babasının adını verdi.

Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesine bağlı Abdilli köyünden 36 yıl önce İstanbul’a göç eden 76 yaşındaki Cihan Öztürk, köyünde yalnız yaşayan yaşlıların daha rahat ortamda hayat sürmeleri amacıyla anne ve babasının ismini verdiği 6 kişilik Zahide ve Yusuf Öztürk evini inşa ettirdi.

Köyü ile bağlarını kesmeyen, okullar için 3 bin kitap toplayan, Öztürk, sosyal çalışmalarına huzurevini de ekledi.

Emekli olduktan sonra Galatasaray Müzesi’nde çalışmaya başlayan Öztürk,&nbsp; &nbsp;göç ettikten sonra köyü ile bağlarını hiç koparmadığını ifade etti.

ARTIK TEK BAŞINA YAŞAMAYACAKLAR

Gençlerin göç etmesinden dolayı genelde köylerde yaşlıların kaldığını, bir çoğunun da tek başına hayatlarını sürdürdüğünü ifade eden Öztürk, “Genelde evlerin fiziki şartları iyi değil. Bu sebeple ben de yaşlıların kalabilecekleri fiziki şartları iyi olan bir huzurevi yaptırdım. 6 kişinin yaşayabileceği huzurevi tamamlandı. Huzurevinin yatak, yorgan, mutfak eşyası, çamaşır makinesi, buzdolabı, fırın, televizyon gibi bütün ihtiyaçlarını tamamladım.” dedi.

Burada kalacak yaşlıların birbirleriyle arkadaşlık edeceklerini ifade eden Yusuf Öztürk, “Burada kalacak insanlar yaşlılık maaşlarıyla görevli çalıştıracak, yemekleri pişecek, çamaşırları yıkanacak, temizlikleri yapılacak, rahat bir ömür sürecekler” diye konuştu.

ÖRNEK OLABİLİR

Yaptığı bu çalışmanın diğer köylere de örnek olmasını dileyen Öztürk, “Bu düşüncem diğer köylere de örnek olabilir. Her köyde yalnız yaşayan yaşlılar var. Bu şekilde huzurevi yapılırsa onlar da rahata kavuşmuş olur” şeklinde konuştu.

YAŞLILAR İÇİN ÇOK İYİ OLDU

Köy halkından Mehmet Yılmaz, huzurevi yapılmasına memnun olduklarını söyledi.

Dışarı göç verdiği için köyde yaşlıların kaldığını anlatan Yılmaz, “Yalnız yaşayan yaşlılarımız için çok iyi oldu. Belki ileride yaşlanınca bizler de kalırız. Cihan amcaya yaptığı hizmetinden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

DEVLET KATKI SAĞLAMALI

Mustafa Çankaya da köyde kalan yaşlıların özellikle kış aylarında çok sıkıntı çektiğini belirterek, “Yaşlılar yalnız kalıyor, mağdur oluyorlar. Böyle bir huzurevi aktif hale gelirse, yaşlı insanlarımız bu sıkıntıdan kurtulur. Devletimiz de katkı sağlarsa çok iyi olur” diye konuştu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin