Sivas Hizmet Vakfı'ndan 2 Bin Öğrenciye Burs - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Sivas Hizmet Vakfı'ndan 2 Bin Öğrenciye Burs

Sivas Valisi Davut Gül, ailesi Sivas’ta ikamet eden 5 bin lisans öğrencisine yönelik Sivas Hizmet Vakfı tarafından başlatılan ’Yiğidolar Öğrencisine Sahip Çıkıyor’ adlı burs kampanyasının ikinci yılında 2 bin lisans öğrencisinin hesaplarına ilk bursların 5 Aralık Salı günü yatırılacağını bildirdi.
Gül, başkanlığını yaptığı Sivas Hizmet Vakfı'nın farkındalık oluşturarak şehre eğitim başta olmak üzere hizmet anlamında örnek çalışmalara imza attığını, geçtiğimiz yıl ilki başarıyla gerçekleştirilen burs kampanyası ile başlayan sosyal, kültürel alanlarda yeni hedeflerinin olduğunu belirtti.

Sivas'ın gençlerine sahip çıkmak, eğitim hayatlarında bir nebze olsun katkı sunmak için burs kampanyasını bu yıl da sürdürdüklerini bildiren Gül, hayırseverlerin vakfa bağışta bulunduğu miktarın belli bir düzeye ulaşmasının ardından ilk ödemelerin öğrencilerin hesaplarına yapılacağını söyledi.

Sivas merkez ve ilçelerden on-line olarak 10-30 Eylül tarihleri arasında başvuruların alındığını ifade eden Gül, istatistiki olarak bazı rakamlar da paylaştı. Vali Gül, müracaat eden 5 bin 425 kişinin sisteme giriş yapmasına rağmen 3 bin 904 gencin evraklarını vakfa teslim ettiğini kaydetti. Başvuranlardan 4 bin 708 kişinin Sivas nüfusuna kayıtlı olduğunu, bunlardan bin 375'inin ilçelerde ikamet ettiğini, 2 bin 715 kişinin Cumhuriyet Üniversitesi'nde eğitim gördüğünü ayrıca başvuran gençlerden çoğunluğun 3 bin 27 kişi ile bayanlardan oluştuğunu ifade etti.

İncelemelerin dikkat ve hassasiyetle yapıldığını, hakkaniyetle belirlenen kriterlere göre puanlamanın sistem üzerinden gerçekleştirilerek şeffaf bir yöntemle sıralamanın oluştuğunu dile getiren Gül, burs almaya hak kazanan öğrencilerin isimleri ile burs kampanyasına bağışta bulunan vatandaşların yatırdığı her bir miktarın vakfın internet sayfasından güncel olarak sürekli yayınlanmakta olduğunu belirtti.

Kaymakamlıklar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'nın proje ortakları olduğunu sözlerine ekleyen Vali Gül; "Gençlerimizin eğitim hayatlarına katkı sunmayı hedefleyen projemizde şeffaflık ve hakkaniyeti ilke edindik. Gönül isterdi ki başvuran tüm öğrencilerimize burs verelim ancak gelen bağışlardan oluşan bütçemiz 2 bin öğrencimize bu imkAnı tanıyabiliyor. Bağışlar gelmeye devam etmektedir, en son ilimizdeki din görevlileri 100 öğrencimizin, Sivas'ta hizmet üreten ve isminin açıklanmasını istemeyen bir hayırseverimiz de 500 öğrencinin bursunu karşılama taahhüdünde bulunmuştur. Daha fazla burs verelim diye biraz geciktik, burs buldukça yıl içerisinde yeni öğrencilerimizi listeye ekleyeceğiz. Hayırsever hemşehrilerimiz, işadamlarımız ve Sivaslıların gençlerimize sahip çıkma adına yardımlarını sürdüreceğine inanıyor, katkı sunan herkese teşekkür ediyoruz" dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin