Kadın İstihdamında Vahim Tablo - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Kadın İstihdamında Vahim Tablo

Kadın istihdamı ile ilgili veriler, vahim tabloyu bir kez daha ortaya çıkardı. Verilere göre; 2 milyon 260 bin kadın, ne eğitimde, ne de istihdamda yer alıyor. Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'nın raporuna göre; kadınların sahip oldukları yasal haklar da onların aleyhine işliyor. Hem hukukçular, hem de sendikalar, bu tablonun düzeltilmesi için hükümete çağrı yapıyor.
İstihdam verileri kadınlarla ilgili utanç tablosunu ortaya çıkardı.

TÜİK AĞUSTOS VERİLERİ
2 MİLYON 260 BİN KADIN İSTİHDAMDA DA EĞİTİMDE DE YER ALMIYOR

Türkiye İstatistik Kurumu, Ağustos 2017 verilerine göre, 2 milyon 260 bin kadın ne eğitimde, ne de istihdamda yer alıyor.

DİSK-AR AĞUSTOS VERİLERİ
KADIN İŞSİZLİĞİ YÜZDE 15
GENÇ KADIN İŞSİZLİĞİ YÜZDE 27,7 

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Dairesi DİSK-AR'ın verilerine göre de; Ağustos 2017 döneminde kadın işsizliği yüzde 15, genç kadın işsizlik oranı ise yüzde 27.7... Yani 10 genç işsizin, 6’sı kadın.

"KADINLARIN İŞGÜCÜNE KATILIMI DÜŞÜK OLMASINA RAĞMEN KADIN İŞSİZLİĞİ ÇOK YÜKSEK. KADINLARIN İSTİHDAMI DENDİĞİNDE KAYITDIŞI, EVDEN UCUZ İŞGÜCÜNE YÖNELİK BİR İSTİHDAM GÖRÜYORUZ."

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın, TÜİK’in verilerini baz alarak yaptığı araştırmaya göre, Genç kadınların işsizliğinde önemli pay; işverenin tercihi ve bu tercihin oluşmasında kadınların sahip olduğu haklarda yapılan yasal düzenlemeler.

"YASAL DÜZENLEMELER DOĞUM İZNİNİN UZATILMASI, EVDEN ESNEK ÇALIŞMA BUNLAR KADINLARIN ALEYHİNE İŞLENİYOR. DEVLET İŞVEREN KADININ İŞE GİRMESİ KOŞULLARINI YARATAMIYOR. İŞVEREN DE İZİNLERİN UZUN OLMASI NEDENİYLE TERCİH ETMİYOR.TABİİ BU DURUM ANAYASAYA AYKIRI. KANUNDA ÖNGÖRÜLEN HÜKÜMLER KADINLARIN ALEYHİNE İŞLENİYOR. KADINLAR AİLE İÇİNDE TANIMLANDIĞI İÇİN İSTİHDAM ALANINA GİRMELERİ ZORLAŞIYOR.
BU DÜZENLEMELERİN KADIN İŞÇİLERİN HAKLARINI KORUYAN DÜZENLEMELERİN GERÇEK HAYATTA KARŞILIK BULMADIĞINI DA GÖRÜYORUZ. "

Uzmanlar, Türkiye'de kadın istihdamı ile ilgili sorunların bir an çözülmesi için hükümete çağrı yapıyor.

"KADININ İSTİHDAM ALANINDA SÖZ SAHİBİ OLABİLMESİ İÇİN TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ SAĞLANMALI. KADINLARIN ERKEKLERLE EŞİT KOŞULLARDA EŞİT ÜCRETLE EŞİT ŞARTLARDA ÇALIŞTIRILMASI GEREKİR. "

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin