“Hayvanları Öldürmeyin, Barınağa Getirin” - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

“Hayvanları Öldürmeyin, Barınağa Getirin”

Gölköy’de belediye tarafından sokak hayvanlarının zehirlenerek öldürüldüğünün ileri sürülmesi üzerine Ordu Kimsesiz Hayvanları Yaşatma Doğal Ortamlarını Sağlama ve Koruma Derneği (ORKİNOS) Başkanı Aziz İşbakan, konuyla ilgili Ordu Valiliği ve Gölköy Kaymakamlığı’na gerekli şikayetleri yaptıklarını belirterek, mobese kayıtlarının izlenmesini istediklerini dile getirdi.
Gölköy’de köpeklerin öldürüldüğü ve uyuşturucu iğne ile uyutulduğu iddiaları üzerine Ordu Valiliği ve Gölköy Kaymakamlığı soruşturma başlattı. ORKİNOS Başkanı Aziz İşbakan da konunun yakından takipçileri olduklarını ifade etti.

“Hayvanların öldürülmemesini istiyoruz”

Gölköy’de köpeklerin belediye tarafından öldürüldüğü iddialarını değerlendiren ORKİNOS Başkanı Aziz İşbakan; “İnternet üzerinden paylaşılmış videolar var elimizde. Biz bununla ilgili Ordu Valiliği’ne ve Gölköy Kaymakamlığı’na şikayette bulunduk. Resmi yazıda yazdık. Onunla ilgili bir mobese incelemesi başlatılmasını istedik. Çünkü kanıt iddiada olabilir, gerçekte olabilir. Onun için mobese kaydını isledik. Eğer böyle bir şey varsa zaten mobese kaydından direkt olarak çıkar. Öyle bir şey yapılıyorsa mobeseler yalan söylemez. Maalesef çoğu belediyede var böyle şeyler. Özellikle barınağı olmayan belediyelerde yerlerde özellikle var bu. Çünkü barınak yapamıyor, etraftan da şikayet olmaya başlıyor, şikayet olunca en kolay yolu hayvanları bu şekilde öldürmekte buluyorlar. Aslında bu hayvanları toplayıp Ordu barınağına getirmeleri gerekiyordu. Bunu yapmıyorlar. Çünkü uyuşturucu iğnelere aynı zamanda zehirde yüklenebiliyor. Sadece bu iğnelerde belediyelerde bulunuyor, başka bir yerde şahısta olmasının imkanı yok. Zehirli bir maddeyi şahısa vermezler. Onun için ruhsat gerekir, veteriner olmanız gerekir. Bu da zaten belediyenin atmış olduğunu gösteriyor. En büyük delilde o zaten. Dernek olarak şikayette bulunduk. Biz Ordu Valiliğine, Gölköy Kaymakamlığına şikayette bulunduk. Netleşmesi için tabi ki mobese kaydının incelenmesi gerekir. Kaymakamlıktan bunu istedik onlarda zaten bunu araştırıyorlar. Belediyelerden, hayvanların öldürmemesini istiyoruz. Çünkü 5 bin 199 sayılı bir kanun var, bu kanunda zaten önce kısırlaştıracaksın, sonra aşılayacaksın,alındığı yere tekrar geri bırakacaksın der.” dedi.

“Küpesi varsa aşılıdır”

Okullara giderek aşılama ve hayvanların bakımı hakkında bilgilendirmelerde bulunduklarını kaydeden İşbakan; “O hayvanı alıp da geri bırakmazsanız burada yaptıktan sonra çünkü hayvan o mahalleyi sahipleniyor ve oraya başka köpekte sokmadığı gibi kontrolü de kolay oluyor. Kulağında küpesi oluyor, bir daha ki sene gelip o hayvanı oradan numarasıyla bir şekilde buluyorsunuz.

Kulağında çünkü numara var hepsinin ve belediyenin defterinde kayıt altında oluyor bu numaralar. Aşılaması kolay oluyor. O köpeğin oraya ait olduğu kolay oluyor ama çoğu belediye bu işi tamamen angarya olarak görüyor. Bunun için mesela Orman Su İşleri Doğa Milli Parklar Müdürlüğü’nden belediyelere ödenekler var ya. Belediyeler, ödenekleri bu yerlerde kullanmıyorlar. Aslında devlet veriyor sana bunu al bak diye parada veriyor. Ama bu maalesef çoğu belediyede yapılmıyor. İlk önce kısırlaştıracaksın, aşılayacaksın alındığı yere tekrar geri bırakacaksın. Bu bizim sloganlarımızdır. Her gittiğimiz okulda eğitimler veriyoruz. Aşağı yukarı şuanda 20 bin öğrenci yaptık. Her okulda da anlatıyoruz bunun nasıl yapılması gerektiğini. Hayvanın ilk önce kısırlaştırılması gerekir. Bir daha yavru yapmaması için. Çünkü kısırlaştırmazsanız kontrol edemezsiniz o mahalleyi. Şuanda da belediyemiz zaten bunu yapıyor. Ordu Büyükşehir Belediyesi de kısırlaştırma ameliyatlarını her gün muntazam yapıyor.

Kısırlaştırdıktan sonra mutlaka kuduz aşısını, uyuz aşısını, parazit aşılarını yapıyor ve kulağına bir kimlik niteliğindeki küpeyi takıyor ve mahalleye bırakıyor tekrar. Kulağındaki küpenin anlamı budur yani. Benim aşım var, ben size zarar vermem, demektir bunun anlamı. Bunu da insanlara okullar vasıtası ile anlatmaya başladık. Çünkü insanlarımız maalesef o küpenin ne olduğunu bile bilmiyor. Kulağında küpe var ama nedir bu? Kimse bilmiyor” ifadelerini kullandı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin