Diyabet Hastaları Cerrahi Tedavi İle İlaçlarını Çöpe Attı - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Diyabet Hastaları Cerrahi Tedavi İle İlaçlarını Çöpe Attı

Diyabet hastaları metabolik cerrahi yöntemi ile ilaç ve insülin kullanımını bırakabiliyor. Doç. Dr. İbrahim Sakçak, "Metabolik ameliyat yöntemleri ile ince bağırsaktan salgılanan bazı hormonların salgılanması arttırılarak, insüline olan direnç ortadan kaldırılıyor. Bu şekilde hastalar ilaç kullanmadan hayatlarını sürdürebiliyorlar" dedi.
Bilimsel araştırmalara göre her 8 kişiden biri diyabet, yani halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığı nedeniyle çeşitli sağlık sorunları yaşıyor. Diyabet hastaları için bilinen tek tedavi yöntemi ilaç ve insülin iken günümüzde geliştirilen cerrahi tedavi yöntemi ile diyabet hastaları daha uzun ve kaliteli yaşama kavuşabiliyor. Obezite ve Diyabet Cerrahisi Uzmanı Sakçak, cerrahi yöntemle diyabetten kurtulan hastalarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Buluşmada, daha önceden kendilerine yasak olan bal, reçel, tatlı ve meyve gibi gıdaları rahatlıkla tüketebilen hastalar, yaşadıkları tedavi sürecini paylaştı.

"Tek bir ameliyat yeterli oluyor"
Çağımızın sağlık sorunu diyabet hakkında bilgi veren Sakçak, diyabetin kan şekeri yüksekliği ile seyrettiğini ve Tip 1, Tip 2 olarak ikiye ayrıldığını kaydetti. Tip 2 diyabetin erişkinlerde görüldüğünü söyleyen Sakçak, bu hastalığın ilaçlara bağlı olduğunu belirtti. İlaç ve insülin kullanımına günümüzde alternatif tedavi yöntemi olarak metabolik cerrahinin geldiğinin altını çizen Sakçak, "2007 yılında İtalya’da toplanan Dünya Metabolik Cerrahi Cemiyeti, diyabetin cerrahi yöntemle de tedavi edilebileceğini tanımladı. Cerrahi yöntem, mide by-pass dediğimiz ameliyat yöntemleri. Bu ameliyat yöntemleri ile ince bağırsaktan salgılanan bazı hormonları arttırarak, insüline olan direnç ortadan kaldırılıyor. Bu şekilde hastalar ilaç kullanmadan hayatlarını sürdürebiliyorlar" şeklinde konuştu.

Tek bir ameliyat sonrası sorunun çözüldüğünü ve başka ameliyatlara ihtiyaç duyulmadığını kaydeden Sakçak, tedavi için hastanın 70 yaşının altında olması, Tip 2 diyabet olması, aşırı zayıf olmaması ve anestezi alabilecek durumda olması gerektiğini ifade etti.

"Hareket edemiyordum, artık dans bile ediyorum"
Düzene girmeyen şeker hastalığı nedeniyle günde 34 ünite kristalize insülin kullanan 53 yaşındaki Melihat Akkurt, cerrahi yöntem ile 19 yıl sonra hastalığından kurtuldu. Bir odanın içerisinde hayatını bir kanepede yaşayarak geçirdiğini vurgulayan Akkurt, kalbinde stent olmasına rağmen bir yıl içerisinde toplandığını, kilo verdiğini söyledi. Akkurt, "Bir odanın içerisinde yaşayan kadın olarak şimdi denize gidebiliyor, yüzebiliyor, evimin işini yapabiliyor, çocuklarımla ilgilenebiliyorum, hatta zaman zaman dans bile edebiliyorum. Ben hayata gülümsemeyi unutmuştum, diyabet hastalarına metabolik cerrahiyi öneriyorum. Fiziksel olarak bile kendilerine güvenleri gelecek" diye konuştu.

"10 yıl boyunca mücadele ettim, normal hayata döndüm"
Ömer Türkcan ise 40 yaşından sonra kendisinde diyabetin ortaya çıktığına dikkat çekerek, bir süre ilaçlarla idare ettiğini ancak belli bir süre sonra şekerinde ciddi bir yükseliş olduğunu, seviyesinin 500’lere çıktığını kaydetti. Hastalığın hayatına olumsuz etkilerinden bahseden Türkcan, "Sürekli uyku halindesiniz, müthiş bir yorgunluk var, omuz boyun ağrıları, ağız kuruluğu gibi yaşam kalitenizi ciddi anlamda etkiliyor" dedi.

İlaç tedavisinin ardından insülin kullanmaya başladığını belirten Türkcan, bunun da çok fazla çare olmadığını ve araştırmaları neticesinde doktora gidip tedavi olduğunu, 10 yıl süren mücadelenin ardından hastalıktan tamamen kurtulduğunu aktardı. Türkcan, artık normal hayata döndüğünü ve artık her şeyi yiyebildiğini söyledi.

Kahvaltı sonrası hastalar önceden kullandıkları ilaçlar ve insülin iğnelerini çöpe atarak bu keyifli anı kutladı, kimileri ise zaten çoktan attığını ifade etti.

İHA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin