Cezaevlerindeki Çocukların Çığlığı - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Cezaevlerindeki Çocukların Çığlığı

Cezaevlerindeki çocukların dramı can yakmaya devam ediyor. Türkiye'nin birçok yerinde olduğu gibi Çanakkale?de de aileleri ile birlikte cezaevlerinde tutulan çocukların dramı, tabiri yerinde ise trajediye dönüşüyor. Cezaevlerinde sağlıksız koşullarda, ailelerinin cezalarını onlarla birlikte aynı koşullarda kalarak çekmem zorunda bırakılan çocukların durumu, vicdanları kanatıyor. 
 Tiyatro oyuncusu, usta sanatçı Orhan Aydın, geçtiğimiz günlerde, sosyal medya hesabından, Çanakkale Cezaevinden aldığı bir mektup üzerine, “Çanakkale Cezaevi`nden ‘Amca beni kurtar’ diye biten bir mektup aldım. İnsanlığımdan utanıyorum! 700 çocuğu hangi hakla, hangi hukukla, hangi vicdanla içeride tutuyorsunuz, sizin evlatlarınız yok mu?” mesajını paylaştı. Gazetemiz Çanakkale OLAY’a özel açıklamada bulunan Sanatçı Orhan Aydın “Bu konuda çok fazla mektup alıyoruz. Daha önce Sezgin Tanrıkulu da bu konuyu gündeme getirdi. Cezaevlerinde çok fazla çocuk var ve bu çocuklar aileleri ile birlikte cezaevlerinin sağlıksız koşullarında yaşamak zorunda bırakılıyor. Gerçekten vicdanlarımız sızlıyor. Durum gerçekten çok kötü. Öyle ki; doğumhanenin kapısında asker bekliyor, doğumdan sonra anne ile birlikte çocuk da cezaevine gidiyor. 5-6 aydır çocuğu ile birlikte cezaevinde olan anne var ve daha ne iddianamesi var ne de bir yargılama yapılmış. Cezaevinde tutuluyor bu insanlar” dedi.

Çanakkale’den “Amca beni kurtar” mesajı
“Cezaevlerindeki aileler FETÖ suçlusu mu?” diye sorduğumuzda Aydın, “Birçoğu FETÖ’den yatıyor. Ama çocukların suçu günahı ne? Aileleri ile birlikte o cezayı çekmek zorundalar mı?” dedi. Aydın, Çanakkale’den 5-6 yaş grubundan bir çocuktan mesaj aldığını ifade ederek; “Belli ki annesi yazmış. Ancak 5 yaşındaki çocuğunun duygularını ifade etmiş. 20 kişilik koğuşlarda 35 kişinin kaldığını, tuvaletlerin çocuklar için uygun olmadığını, oyun alanlarının olmadığı gibi pek çok, bir çocuk için uygun olmayan şartlarda kalındığı ifade ediliyor” dedi.

“Demokrasiye, insan haklarına aykırı”
Orhan Aydın, gazetemize yaptığı açıklamada; “Bu durum ne hukukla, ne demokrasiyle, ne de insan hakları ile bağdaşmaz. Bu çocuklar hepimizin. Kaldıkları ortamlar, onlara reva görülen bu durumu hak etmiyorlar. Ailelerinin suçunu onlar çekmek zorunda değil. Gerçekten öyle mektuplar alıyoruz ki içimiz parçalanıyor” dedi.

Nisan ayında 516 kişi çocuğu ile birlikte cezaevinde 
CHP Milletvekili Gamze İlgezdi, Mayıs ayında bilgi edinme kanunu çerçevesinde Adalet Bakanlığı’na sorduğu cezaevlerindeki çocuk sayısı ile ilgili; Nisan 2017 itibariyle Türkiye’de ceza infaz kurumlarında çocuğuyla kalan mahpus sayısı:171’i tutuklu; 345’i hükümlü olmak üzere 516 olduğunu açıklamıştı. Bu sayının daha da artmış olabileceği düşünülerken, bazı cezaevlerinde çocuklar için eğitim kurumlarının bulunduğu, ancak Çanakkale gibi birçok cezaevinin böyle bir olanağa sahip olmadığı biliniyor.

Haber: Seçkin Sağlam

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin