British Council’dan Gençlik Araştırması: Yüzde 26’sı Ne Eğitim Alıyor Ne Çalışıyor - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

British Council’dan Gençlik Araştırması: Yüzde 26’sı Ne Eğitim Alıyor Ne Çalışıyor

British Council’ın yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’deki gençlerin yüzde 26’sı ne okuyor ne çalışıyor. Spora ve sanata vakit ayıramadıklarını söylüyorlar ve yarısı hiç spor yapmıyor.
British Council’ın 18-30 yaş arası 12 şehirde 2 bin 524 gençle yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’deki gençler eğitim sisteminden memun değil. Gençlerin yarısı iyi bir eğitim almak için Batı ülkelerine gitmek gerektiğini düşünüyor. Yüzde 26’sı ne çalışıyor ne de eğitim görüyor. Sanata ve spora vakit ayıramadıklarını söylüyorlar ve yarısı hiç spor yapmıyor. Evliliği hayallerinin peşinden gitmek ve yaşamlarını kendi tercihlerine göre sürdürmek için bir çıkış yolu olarak görüyorlar. Ailelerinden özgürleşmek için aile kurmak istiyorlar. Gençler dünyanın dört bir yanındaki akranları gibi, bireysel benlikleri ve bağımsızlıklarıyla içinde yaşadıkları topluluklara, aile, eğitim, evlilik gibi sabit kurumlara duydukları bağlılık arasında sürekli olarak denge kurmaya çalışıyor.

‘Next Generation Türkiye Araştırması’, British Council tarafından Yaşama Dair Vakıf (YADA) ve Gelecek Daha Net (GDN) Gençlik Platformu işbirlikleriyle gerçekleştirildi. Araştırmanın öne çıkan bulgularıysa özetle şöyle;

-Türkiye’deki gençler gelecekleri konusunda iyimser. Çoğunluk yaşam şartlarının gelecekte daha iyi olacağını düşünüyor.

-Gençlerin yarısı, WhatsApp ve diğer sosyal medya iletişim araçlarına günde 2 saatten fazla zaman ayırıyor. Instagram, yüzde 29 ile gençlerin en çok kullandıkları üç sosyal medya kanalının başında gelirken; bunu yüzde 27 ile WhatsApp, yüzde 26 ile Facebook takip ediyor.

İŞTE BAŞARI İÇİN “TANIDIK” ŞART
-Gençlerin yüzde 70’i müzik aleti çalma, çizim ya da resim yapma gibi sanatsal aktivitelere zaman ayırmıyor; yarısı ise spor ya da herhangi bir egzersiz yapmıyor.

-Katılımcıların yarısından fazlası iş piyasasındaki deneyimlerine dayanarak, hayatta başarı elde etmek için “tanıdıkları” olmasının okul başarısından daha önemli olduğunu düşünüyor.

-Yüzde 26’sı ne çalışıyor ne de eğitim görüyor. Bu oran, genç erkeklerde yüzde 17 iken, genç kadınlarda yüzde 36’ya yükseliyor.

-Sanata ya da spora vakitleri yok. En yaygın aktiviteler arasında arkadaşlar, akrabalar ve komşularla ev, kafe, restoran veya parklarda buluşmak yer alırken müze, sanat galerisi veya tarihi mekanları ziyaret etmek, konsere veya tiyatroya gitmek gibi aktiviteler gençler tarafından pek tercih edilmiyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin