Bitlis'te "Madde Bağımlılığı ile Mücadele Yöntemleri" Semineri - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Bitlis'te "Madde Bağımlılığı ile Mücadele Yöntemleri" Semineri

Bitlis Belediyesi çalışanlarına yönelik "Madde Bağımlılığı ile Mücadele Yöntemleri" semineri düzenlendi.
Bitlis Kültür Merkezi'nde gerçekleşen seminerde, psikolog Ahmet Ekol ve Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü personellerince belediye çalışanlarına madde bağımlılığı ile mücadele yöntemleri anlatıldı.

Seminerde konuşan psikolog Ekol, özellikle son zamanlarda ülke gündemini meşgul eden madde bağımlılığının çok önemli bir sorun olduğunu, bunun toplumsal duyarlılıkla aşılabileceğini belirtti.

Madde kullanımının tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu kaydeden Ekol, "Ülkemizdeki bağımlılık oranının yurt dışına göre az olması aile kavramının korunduğunu gösteriyor. Bu kavram sayesinde gençler bu tip bağımlılığa daha az meylediyor. Madde bağımlılığı geri dönüşü olmayan bir hastalık değildir. Herkes madde bağımlısı olabilir." ifadelerini kullandı.

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü personelleri ise bağımlılık riskleri ve sürecini anlattı.

Seminerde, madde nedir, beynin hangi sistemlerini etkiler, bağımlılığa yol açan maddeler, bireylerde yaptığı değişimler, madde kullanımına başlama nedenleri, çevresel ve kalıtsal faktörler, risk etmenleri ve koruyucu etkenleri hakkında katılımcılar bilgilendirildi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin