‘Bilgisayar Oyunu Oğlumu Hayattan Kopardı’ - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

‘Bilgisayar Oyunu Oğlumu Hayattan Kopardı’

İstanbul Ümraniye’de lise öğrencisi 16 yaşındaki Alperen Kürşat Köse, önceki hafta yaşadığı evde dedesinin ruhsatsız  tabancasıyla kalbinden vurulmuş şekilde bulundu. Hayatını kaybeden Köse, ardında  acılı bir aile bıraktı. İntihar olduğu değerlendirilen olayla ilgili çalışma başlatan polis ekipleri, aile bireylerinin ifadelerine başvurdu. Baba İshak Köse, “Silahı kurcalıyor muydu, yoksa bilerek mi yaptı bilmiyoruz. Bu durum otopsi sonrasında belli olacak” dedi.Oğlunun bilgisayar oyunlarıyla çok fazla zaman geçirdiğinin altını çizen Köse, şöyle konuştu:

“Bizimle fazla vakit geçirmek istemiyordu. Daha fazla oyunla vakit  geçirmek istiyordu. Ben çağırıyordum, çayını alıp geri çıkıyordu. Oyun  molalarında bunu yapıyordu. Diyordum ki; ‘oğlum gel muhabbet edelim’, kendisiyle konuşmak istiyordum ama ara ara bir şeyler söylüyordu ve odasına çekiliyordu.

Bizimle değil, oyunla daha fazla vakit geçiriyordu. Odasına kapanıyordu, saatlerce oyun oynuyordu. Okuldan bazen 13.00’te bazen de 16.00’da geliyordu.  Oyun sebebiyle önceki geceden uykusuz olduğu için hemen uyuyordu. Uyandığında saatlerce oyun oynuyordu. Dört kardeşi var, bazen oyundan kopabilirse onlarla vakit geçiriyordu. Ben de bu durumdan çok da keyif alıyordum.
Ama bu durum çok  kısa sürüyordu. Kendisi bu muhabbeti çok uzatmak istemiyordu. Özlemini giderip  tekrar bilgisayarının başına geçiyordu. Gece 03.00-05.00’e kadar uyumuyordu..”

‘İnternet olmayınca sinirleniyordu’

Acılı baba İshak Köse “Oğlum internet  bağlantısı koptuğunda, bilgisayar arızalandığında daha farklı oluyordu. Bir keresinde sinirlenmiştim bu duruma, kabloları falan koparttım ve ‘internet sana yasak’ dedim. Evde internet olmayınca kardeşleriyle ilgilenmeye başladı. Ancak internet geldiğinde yine odasına kapandı” dedi.

‘Katil oyun’ uyarısı

Oyun bağımlılığının da madde bağımlılığı gibi çocukları ve gençleri sosyal hayattan alıkoyduğuna vurgu yapan uzmanlar, ‘katil oyun’lara karşı uyarılarda bulundu. Psikiyatr Burak Toprak, “Oyun bağımlılığının gelişmesi için çocuğun uzun süre oyunda kalması, gün içinde saatlerce oyuna zaman ayırması gerekiyor. Beyin ‘haz’ ilkesiyle hareket ettiği için bir müddet sonra bağımlılık gelişiyor ve çocuk istese dahi bu tür oyunların pençesinden kurtulamıyor” dedi. Toprak, ebeveynlere şu önerilerde bulundu: “2 yaşına kadar çocukları kesinlikle televizyon ya da tablet bilgisayar tarzı teknolojik aletlerden uzak tutmamız gerekiyor. En az 6 yaşına kadar da  televizyon kullanımının sınırlı olması, internet kullanımının da bence kesinlikle olmaması gerekiyor. Çünkü 6 yaşına kadar bir çocuğun bilgisel yetilerinin gelişmesi gerekiyor. Çocuğumuzun 15 yaşına kadar bireysel bilgisayarının olmaması gerekiyor. Oynadığı bilgisayar oyunlarını merak etmeliyiz ve onun ne oynadığıyla da ilgilenmeliyiz. Ara ara oyunlara beraber katılım sağlamalıyız. Tabii ki tamamen oyunlardan da çocuklarımızı alıkoymamamız  gerekiyor.”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin