Anayasa Mahkemesi Çocukların Tutuklu Kalması İle İlgili Çok Önemli Bir Karara İmza Attı - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Anayasa Mahkemesi Çocukların Tutuklu Kalması İle İlgili Çok Önemli Bir Karara İmza Attı

Anayasa Mahkemesi (AYM) çocukların tutuklu kalması ile ilgili çok önemli bir karara imza attı. Tutukluluk tarihinde 18 yaşından küçük olan F.O ile ilgili AYM’ye yapılan “hak ihlali” başvurusundan tazminat kararı çıktı.
Çocuk yaşta çeşitli suç gruplarından tutuklanarak cezaevine gönderilen F.O, Ceyhan M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunurken 2014 yılında bir mahkumun kendisine cinsel istismarda bulunduğunu ifade ederek suç duyurusunda bulundu. Bu başvurudan bir ay sonra tahliye edilen F.O’nun istismar iddialarını değerlendiren Ceyhan Birinci Ağır Ceza Mahkemesi, istismar sanığına 12 sene hapis cezası verdi. F.O, kendisine cinsel istismar uygulayan sanıkla bir hafta aynı cezaevinde tutuldu. Sanık, ancak bir hafta sonra Maltepe Cezaevi’ne nakledilebildi. F.O, tahliye edilmesinin ardından AYM’ye, kendisine istismar uygulayan kişi ile aynı cezaevinde tutulması nedeniyle “maddi ve manevi varlığının korunması” ve tutukluluğun haksız ve orantısız olması nedeniyle de “kişi hürriyeti ve güvenliği” haklarının ihlal edildiği gerekçeleriyle bireysel başvuruda bulundu. AYM, kişinin maddi ve manevi varlığının ihlal edildiğine ilişkin iddiaların ‘başvuru yollarının tüketilmemesi nedeniyle kabul edilemez’ olduğuna karar verdi. AYM, çocuk yaşta tutuklamaya ise tazminat kararı verdi. Çocuklar hakkındaki tutuklamanın ancak çok ciddi suçlara ilişkin istisnai olaylarda mümkün olduğu hatırlatılan kararda, ilgili olayın bunu kapsamadığına değinildi.

Mahkeme tarafından yapılan tespitte, “Tutuklamanın çocuklar bakımından en son başvurulacak yol olduğu, eğer tutukluluk bir zorunluluksa bunun mümkün olan en kısa sürede sonlandırılması gerektiği dikkate alınmalıdır” denildi. Mahkeme, F.O’ya "kişi hürriyetinin ve güvenliğinin ihlal edilmesi" nedeniyle 18 bin TL tazminat ödenmesine hükmetti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin