Almanya’da Yükselen Faşizm - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Almanya’da Yükselen Faşizm

Almanya'da aşırı sağcı AfD partisinin yüzde 13 oy alarak meclise girmesi, bu ülkede yaşayan Türkleri nasıl etkiler?
Eylül ayında yapılan seçimlerde göçmen karşıtlığıyla bilinen, aşırı sağcı AfD (Almanya için Alternatif) partisinin oyların yüzde 13’unu alarak 88 vekille meclise girmesi, kimi kesimlerde şok etkisi yaratmıştı. Her ne kadar seçim sonrasında AfD’nin olası bir koalisyon içinde yer alması muhtemel görünmese de Almanya’da bugüne kadar ‘kontrol altında’ tutulmuş olan faşizm rakamların ötesinde etkisini hissettirmeye başlıyor. Bu durumu örnekleyen mevzuların başında göçmenlik gibi sosyal meseleler ve Avrupa Birliği’nin geleceği bulunuyor. AfD’nin sosyal konularda göçmen karşıtı, dışlayıcı, doğuştancı ve beyaz olan adeta kutsallaştıran bakış açısı, Hristiyan Demokratlar (CDU) ve Sosyal Demokratları (SPD) da halkın sempatisini kaybetmemek için daha sert bir tutum takınmaya zorluyor.

AfD’nin seçimlerde elde ettiği rakam maalesef küçümsenecek bir oran değil. Oy kullanan kesimin yüzde 13’ü demek bu insanların bizim iş arkadaşlarımız, komşularımız, okullarda öğretmenlerimiz, üniversitelerde sınıf arkadaşlarımız olduğu anlamına geliyor. Yani, gündelik hayatta birebir iletişimde bulunduğumuz her 8 kişiden 1’i İslamofobik, ırkçı söylemleriyle taraftar toplayan bu partiye sempati duyuyor. Ekonomist ve AfD’nin federal sözcüsü olan Jorg Meuthen’in “Kimi Alman şehirlerinde Alman görmekte zorlanıyorum.” ifadesi onun sadece Almanlığı ten rengiyle özdeşleştirdiğini sezindirmekle kalmıyor, aynı zamanda buna benzer doğuştancı ve dışlayıcı söylemlerin kamusal alanda normalleşmesine de zemin hazırlıyor. AfD’nin Federal Meclis’teki mevcut varlığının bu ülkede yaşayan Türkiye kökenlilere ne hissettirdiğini öğrenmek için farklı meslek ve yaş gruplarından bireylerin fikirlerine başvurduk.

E.Y. (46, İşçi): “Bu durumu genele vuracak olursak sıkıntılı, elbette. Ama şehirden şehire de farklılıklar görülüyor. Ben insanların birbirini tanıdığı küçük bir kasabada yaşadığım için, bireysel olarak ciddi bir ırkçılıkla karşılaşmadım. Ancak, Doğu Almanya kökenlilerin aktif olduğu büyük şehirlerde ve özellikle kuzeyde daha ciddi sorunlar yaşanıyor. Bununla birlikte, ikinci sınıf insan muamelesi her koşulda hissettiriliyor. Bunun için AfD’nin meclise girmesine gerek yoktu. Bizim vatandaşlarımızın da bunu hak edecek davranışları oluyordur. Bunun sonucu olarak, zincirleme bir reaksiyon gerçekleştiğini düşünüyorum.”

S.D. (30, Araştırma Görevlisi): “AfD’nin meclise girdiği gün halihazırdaki gerici atmosferin resmi olarak onaylandığı gün oldu. Bu gericilik, tarihi geçmiş milliyetçilik anlatılarıyla değil, Alice Weidel gibi ekonomi doktoralı, Çin Bankası’ndan tecrübeli, entelektüel ve hiç de muhafazakâr sayılmayacak bir hayat tarzıyla geliyor. Bu yüzden, eğer bugünün faşizmini tanımlayacaksak, bunu swastika dövmeli işsizler ve dazlak motorcularla değil, bankacılar ve broker’lara doğru bakarak yapmanın vakti gelmiştir. Belki de AfD ve benzer oluşumlar kıtasal Avrupa’da artan göçmenlerden değil, onları dilediklerince sömürememekten korkuyordur. Weidel‘in evinde kayıtsız çalışan Suriyeli göçmen ve diplomalarını saydıramadıklarından ötürü preker koşullarda çalışan diğer insanları düşündükçe bu partinin asıl arzusunu görmemek mümkün değil. Almanya‘da bir Türk olarak dazlak kafalılardan çok korkmuyorum, ancak dazlak işveren, hakim, gazeteci ve öğretmenlerin varlığı beni oldukça rahatsız ediyor.”

B.D. (21, Öğrenci): “Almanya’da yabancılara yönelik ırkçılık AfD’nin meclise girmesinden önce zaten yükselişe geçmişti. İnsanların yabancılara karşı olan tutumunun, medyadaki yabancı algısıyla arasında bir paralellik olduğunu düşünüyorum. Uzun zamandır Alman medyasında, sürekli göçmenlerin işlediği suçları görüyoruz ve göçmenler kastı bir şekilde ‘tehlikeli’ olarak resmediliyor. Bu da toplumun bizim gibi müslüman azınlıklara olan bakış açısını etkiliyor.”

E.A. (50, Yönetici): “AfD’nin meclise girmesi açıkçası beni kişisel olarak ilgilendirmiyor. Sonuçta, bu tür ırkçı oluşumlar her zaman vardı. Türkiye’de de siyasi platformlarda ırkın sık sık konu yapıldığını görüyoruz. Irkçılık, buradaki sosyal yaşamda hissedilen bir unsur olsa da AfD’nin meclisteki varlığı bende güvenlik endişesi yaratmıyor.”

ALP UÇAR

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin