Yüz Binlerce Kişi Ağrı Kesici Bağımlısı - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Yüz Binlerce Kişi Ağrı Kesici Bağımlısı

İngiltere'nin Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) verilerine göre doktorların reçeteyle verdiği güçlü ağrı kesici ilaç kullanan hastaların sayısı son on yılda 12 milyondan 24 milyona çıktı.
Amerika’nın Sesi’nden Elçin Poyrazlar’ın haberine göre İngiltere'deki araştırmalar ülkede yaklaşık 200 bin kişinin bu ağrı kesicilere bağımlı olduğunu öne sürdü.

Doktorlara bağımlılık yaratan afyon bazlı ağrı kesici reçetelerini hastalarına kolayca verdikleri eleştirisi getiriliyor.

Guardian gazetesinin haberine göre akut ve kronik ağrı tedavisi için anestezi dalında uzman yetiştiren Faculty of Pain Medicine ve Kraliyet Eczacılık Cemiyeti kodein ve tramadol gibi yüksek afyonlu ilaçların kullanımındaki artıştan endişeli. Uzmanlar halen on binlerce hastanın bu ilaçlara bağımlı olabileceği uyarısında bulunuyor.

Tıp Fakültesi dekanı Dr. Barry Miller İngiltere'de ağrı kesici kullanımındaki artışın kaygıyla karşılanması gerektiğini söyledi. Miller "Bu artışın bir kısmı tıp dünyasındaki profesyonellerin bu ilaçların etkisini daha iyi anlamasına bağlı olabilir. Ancak gereksiz reçetelerin verilmesinden endişeliyiz" dedi.

NHS dijtial verileri ise 2006 yılında bu ağrı kesicileri kullanan 12 milyon hastanın 2016 yılında 24 milyona çıktığını ortaya koydu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin