'Yerli Nobel' Ödülleri Sahiplerini Buldu. İşte Ödül Kazanan Türk Bilim İnsanları - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

'Yerli Nobel' Ödülleri Sahiplerini Buldu. İşte Ödül Kazanan Türk Bilim İnsanları

'Yerli Nobel' olarak bilinen Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) ödülleri sahiplerini buldu.
Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) bilim insanlarını teşvik, takdir ve ödüllendirme misyonu kapsamında her sene verilen TÜBA Uluslararası Akademi, GEBİP (Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı) ve TESEP (Bilimsel Telif Eser) ödüllerini kazanan isimler belli oldu.

39 GENCE GEBİP ÖDÜLÜ

TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, 2’si yurt dışında olmak üzere 3 bilim insanın Uluslararası TÜBA Akademi Ödülü’ne layık görüldüğünü söyledi. TÜBA-GEBİP ödüllerini 20 üniversiteden 39 genç bilim insanının kazandığına vurgu yapan Acar, 1’i Halil İnalcık Özel Ödülü, 2’si Kayda Değer Eser Ödülü olmak üzere 3 Türkçe bilimsel telif eserinin de TÜBA-TESEP Ödülü’ne layık görüldüğünü belirtti.

TÜBA Uluslararası Akademi Ödülleri, fen ve mühendislik, sağlık ve yaşam bilimleri ve sosyal ve beşeri bilimler olmak üzere 3 dalda uluslararası düzeyde veriliyor. Bu yıl fen ve mühendislik bilimleri kategorisinde; kablosuz iletişim sistemleri, kablosuz ağlarda girişim yönetimi ve akıllı kablosuz haberleşme sistemleri alanlarındaki akademik ve endüstriyel çalışmaları nedeniyle İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Hüseyin Arslan ödül aldı.

Harvard Üniversitesi Öğretim Üyesi Cenk Ayata, migren ve inme alanlarındaki teknik ve klinik çalışmaların yanı sıra Rho-kinaz sinyalinin beyin kan akımına etkileri üzerine yaptığı çalışmayla sağlık ve yaşam bilimleri kategorisinde ödülünün sahibi oldu.

Sosyal ve beşeri bilimler kategorisinde ise; Roma/medeni hukuk tarihi, bunların Doğu-Batı, Türkiye-Avrupa kesişen havzalarındaki etkisi, Türkiye-Macaristan hukuk ilişkileri üzerine yaptığı hukuk tarihi ve karşılaştırmalı hukuk çalışmaları dolayısıyla Macaristan Bilimler Akademisi üyesi ve Eötvös Lorand Üniversitesi Öğretim Üyesi Gabor Hamza ödüle layık görüldü.

YENi BAŞVURULAR İÇİN SON TARiH 8 OCAK

Prof. Ahmet Cevat Acar, verilmeye başlandığından bu yana 443’ü GEBİP olmak üzere ödül kazanan bilim insanı sayısının 452’ye, ödüllendirilen eser sayısının da 189’a yükseldiğine dikkati çekerek, “TÜBA-GEBİP ve TESEP 2018 Ödülleri için çağrıya çıkıldı. Başvurular 8 Ocak’a kadar kabul edilecek” dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin