Yargıdaki Korkunç Tablo: Cinsiyetçilik Raporu - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Yargıdaki Korkunç Tablo: Cinsiyetçilik Raporu

Yargıdaki cinsiyetçilik ve kadının toplum içinde yaşadığı sıkıntılar çarpıcı rakamlarla rapora yansıdı.
ABC Haber Merkezi
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, ‘Yargıda Cinsiyetçilik Raporu’ hazırladı. Platform, Türkiye’de toplumu derin ayrıştırmalara götüren yanlış uygulamaların arttığını, kadınların gitgide toplum dışına itilerek yaşamdan soyutlanmaya çalıştığını ifade etti.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 2017 yılı Mayıs-Ekim ayları arasında, bir davaya müdahil olarak katıldı. Toplam 52 dava, 96 duruşma takibi gerçekleştirdi. Sonuçlanan 24 dava içerisinde 14 davada indirim uygulanmamış, 9 davada ise indirim ya da serbest bırakma gibi cezasızlığa neden olan kararlar verildi. 1 dava da ise şiddet gördüğü kocasını öldürmek zorunda kalan kadının tahliyesi ile sonuçlandı.

18 YAŞINDAN ÖNCE EVLENDİRİLİYORLAR
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) verilerine göre; Kız  çocuklarının % 26'sı 18 yaşından önce “evlendiriliyor” ve % 10'u 18 yaşından önce “çocuk doğuruyor”. Son 10 yılda 482 bin 908 kız çocuğu evlendirildi ve çocuk istismarı davaları %700 arttı. 2016 yılında 14 yaşında imam nikahıyla evlendirilip, 15 yaşında doğum yapan Derya erken yaşta doğum nedeniyle hayatını kaybetti. 2017 yılında Muğla’da 13 yaşındaki bir çocuk 2 yıl boyunca abisi tarafından cinsel istismara uğradı. Karın ağrısı şikayetiyle hastaneye götürülen çocuğun hamile olduğunun öğrenilmesiyle istismara uğradığı ortaya çıktı. Kilis'te, ailesinin zorla evlendirmek istediği öne sürülen 16 yaşındaki D.H. adlı kız çocuğu, oturdukları binanın 3'üncü katından kendisini aşağı atarak intihar etti.

OECD’nin verilerine göre ayrıca; Türkiye, dünyada çocuklar için şartların en kötü olduğu ülkelerden biri durumunda. 2015-2016 döneminde okula devam edemeyen 143 bin kız çocuğu var. Toplamda 6-18 yaş arası 2 milyon 715 bin çocuk eğitim imkanına erişemiyor.

HER DÖRT TECAVÜZ DAVASINDAN BİRİ ÇOCUKLARLA İLGİLİ
TÜİK verilerine göre Türkiye’deki adliyelerdeki dört tecavüz davasından biri çocuklarla ilgili. Şiddeti Önleme ve Rehabilitasyon Derneği’nin (İMDAT) hazırladığı ‘2016 Çocuk İstismarına Yönelik Rapor’a göre, Türkiye’de tecavüzcülerin tahminen yüzde 5’i ortaya çıkarken yüzde 95’i gizli kalıyor. Çocuk istismarı nedeniyle Adli Tıp Kurumu’na başvuranların sayısı da artıyor. Çocuk istismarına yönelik açılan toplam dava sayısı da rapora göre 40 bin 266.

DİSK Genel-İş'in raporuna göre, ülkemizde çalışan çocuk sayısı 2 milyona yaklaştı, 2016 yılında 56 çocuk iş cinayetleri sonucu yaşamını yitirdi. 2016 yılında 15-17 yaş arası çocuk işçi sayısı 708 bin. Bu çocukların 558 bini kayıt dışı çalıştırılırken, 150 bini sigortalıdır. Yani çalışan her 10 çocuktan 8’i kayıt dışı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun raporuna göre, geçtiğimiz sene yayınlanan TBMM Boşanmaları Önleme Komisyon 6284sayılı Şiddetten Korunma Kanunu, Medeni Kanun ve İstanbul Sözleşmesi gibi uluslararası sözleşmeler dolayısıyla anayasa ile çelişen bir rapor yayınladı, kadınlardan ve Meclisteki tüm partilerden kabul görmediği halde fiilen tek tek uygulanmaya başlandı. Bu yıl Meclis açılır açılmaz Boşanmaları Önleme Komisyonu’nun “boşanma davalarında ve şiddet durumunda uzlaşma ve arabuluculuk yöntemi kullanılmasını, koruma veya tedbir sürelerini 15 günle sınırlandırılmasını ve kadınlardan şiddete dair ‘belge ve delil’ sunmaları” nı içeren Raporu Meclis gündemine taşındı. Şiddetin önlenmesi için somut adım atılmadığı gibi 6284 sayılı Koruma Kanunu ile kadınların kazandığı hakları, şiddet faillerine getirilen yaptırımları geri almaya çalışan raporlar yayınlandı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın çeşitli uygulamaları başladı. Boşanmalarda getirilmek istenen “arabuluculuk” sistemi için Adalet Bakanı Gül: “Mahkemelere gitmek yerine arabuluculuk kurumuna gidilerek aile mahremiyetini korumuş oluruz.” dedi.

KADINA ŞİDDET SON BULMUYOR
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın verilerine göre, göre Türkiye’de şiddet gören kadınların çoğu korunmak için kimliklerinin tamamen değiştirilmesini istiyor. Uygulamanın ilk başladığı 2013 yılında 40 kadın ismini değiştirdi. İsmini değiştiren kadınların sayısı 2015’te 125 olurken, bu yıl 300’e ulaştı.

Ağustos 2016 itibarıyla, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı 101, yerel yönetimlere bağlı 32, sivil toplum örgütlerine bağlı 4, toplamda 137 kadın sığınma evi faaliyetlerine devam ediyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre Haziran 2016 itibarıyla toplam 7 bin 368 kadın, 4 bin 866 çocuk sığınma evinden hizmet alıyor. Türkiye genelinde şu anda ‘sevgi evleri’ ve ‘çocuk evleri’nin sayısı yaklaşık 450’yi bulurken burada kalan çocukların sayısı ise 4 bine yaklaştı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na günde en az 1, haftada en az 5 şiddet gören kadın başvuruyor.

KADINLARIN HAYATLARINA MÜDAHALE
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun veri raporuna göre; Mayıs- Ekim ayları arasında erkekler tarafından 206 kadın öldürüldü, 159 kadına cinsel şiddet uygulandı, 173 çocuk istismara uğradı. 2017 yılında kadın cinayetlerinde en yüksek rakamları görüyor, ekim ayında yıllardır hiç görmediğimiz biçimde tam 40 kadın öldürülüyor. Çocuklar evlendirilebiliyor, çocuk yaşta bebek sahibi olabiliyor, fuhuşa zorlanıyor, gelecekleri ellerinden alınan bu çocuklar intihara sürüklenebiliyorlar.  Kadınlar tecavüze uğradıktan sonra hamile kalabiliyor, doğum yapmak zorunda kalabiliyor, koruma altındayken kaçırılabiliyor defalarca cinsel şiddete uğrayabiliyor, evlerinde giydikleri kıyafetlerinden dolayı bile şiddete maruz kalabiliyorlar. Kadın cinayetlerinde sayısal artışın yanında işleniş biçimi de değişiyor, daha vahşi nitelikte cinayetlerle karşılaşıyoruz. Kadınlar işkence görüyor, çocuklarının gözleri önünde veya çocuklarıyla beraber öldürülüyor, şüpheli ölümler artıyor.

Evine patlayıcı yerleştirmek, “levye” ile öldürmek gibi savaş yöntemleri ve barbar yöntemler kullanıyor. Kadın cinayetlerinde faili meçhul oranı artıyor. Bu aylar arasında toplam 206 kadın cinayeti gerçekleşmiş, yine bu aylar içerisinde öldürülen 70 kadının faili belli değil.  9 kadın koruması varken, 1 kadın şiddet gördüğü gerekçesiyle polise şikayette bulunduğu halde, 4 kadın boşanma davası sürerken öldürülmüştür. Mayıs- Ekim ayları arasında 16 kadın “şort giydiği, açık giyindiği, sigara içtiği” bahanesiyle saldırıya uğradı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin