Yardım Başvurularının Yüzde 80’ni Kadınlardan Geliyor - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Yardım Başvurularının Yüzde 80’ni Kadınlardan Geliyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na ayrılan bütçenin yetersiz olduğunu dile getiren SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Gönül Adıbelli, sosyal yardım kurumlarına başvurmak zorunda kalanların yüzde 80’ninin kadınların oluşturduğunu dile getirdi.
Salih YEŞİL
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi, 2018 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçesine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Sendika binasında sendika çalışanlarının katılımı ile açıklama yapan SES Diyarbakır Şube Eş Başkanı Gönül Adıbelli, 2018 sosyal hizmeti “sosyal yardımla sınırlayan bir bütçe ile karşı karşıya olduklarını söyledi.

Yıllara göre Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bütçesini karşılaştıran SES Şube Eş Başkanı Gönül Adıbelli, bakanlığın bütçesinin giderek azaldığına dikkati çekerek, merkezi bütçeden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 2017’de yüzde 4 pay ayrılırken 2018’de bu oranın yüzde 3,5’e gerilediğini söyledi.

Bütçenin 2012’den beri oransal olarak düştüğünü, rakamsal olarak yükseldiğini hatırlatan Adıbelli, “Ancak bu artış ne milyonlarca çocuk, engelli ve yaşlıya daha iyi bir sosyal hizmet sunumu için, ne kadınların eşitliği için, ne de bu alanda çalışan emekçiler içindir. Bu artış, AKP hükümetinin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı eliyle oluşturmaya çalıştığı bağımlılık mekanizmasını daha da artırmak içindir” dedi.

‘BÜTÇEDE KADINLAR, ÇOCUKLAR VE YAŞLILAR YOK’

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçesinin “sosyal” yardımlara harcandığını dile getiren Adıbelli, bunun yoksullaştırılan emekçileri “iktidara bağımlı hale” getirilmesinin amaçlandığını dile getiren Adıbelli,  “Yoksullaştırılan emekçileri ise iktidara bağımlı hale getirme politikasının bir aracı olarak ‘sosyal yardımların’ kullanılmasının artarak devam edeceğinin göstergesidir. Bütçede sosyal hizmet yoktur.  Bütçede, Bakanlıkta ağır koşullar altında, düşük ücretlerle, güvencesiz çalışan emekçilerin geleceği için hiçbir düzenleme yoktur. Bütçede çocuklar, engelliler, kadınlar, yaşlılar yoktur” diye konuştu.

“Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçesi düşük ücretli ve güvencesiz çalışma, istihdama ve kamusal hizmetlere erişimde ayrımcılık vb. temel ihtiyaçlarına gerekli çözüm üretmekten uzak bir bütçe olma niteliğini koruyacağını” ifade eden Adıbelli, “Çünkü bakanlık bütçesinin yüzde 84 ‘ü Fatma Betül Sayan’ın ifadesine göre sosyal yardımlar için tahsis edilmiştir. Üstelik sosyal yardıma ayrıldığı söylenen miktar da adilane dağıtılmadığı gibi, bir kısmı da başka alanlardaki maddi açıkları kapatmak için kullanılmakta ancak açıklanmamaktadır” şeklinde konuştu.

‘YOLSUZLUKLAR GÖRMEZDEN GELİNMİŞTİR’

Dağıtılan sosyal yardımların da “hakkaniyetli” dağıtılmadığın ve hükümetlerce karşılığının oy olarak oy olarak görülmesinin kurumlardaki “sosyal yardım” kaynağının suistimal edilmesine  ve yolsuzluklara zemin hazırladığına işaret eden SES Diyarbakır Şube Eş Başkanı Gölül Adıbelli, “Pek çok kez yaşadığımız bu yolsuzluklar, çeşitli girişimlerimize rağmen yine düzenin devamı arzulandığı için görmezden gelinmiştir” dedi.

Ayrılan bütçenin yetersiz olduğunu ve bütçede emekçilerin olmadığını savunan Adıbelli, sektörde çalışan sayısının yetersiz olduğunu, hizmetlerin çoğunluğunun da dışarıdan hizmet alımı yolu ile yapıldığını dile getirerek, “Hizmet alımıyla kaynak transferi ise yandaşlara yapılmaktadır” diye belirtti.

“Çalışanların, emekçilerin sorunları görmezden gelen bir bütçedir” diyen Adıbelli, çalışanların ve emekçilerin insanca yaşam koşullarını sağlayacak ve emeklerinin karşılığı olan ücretlerde düzenleme yapılmasını istedi.

Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP)’na taşeronla yapılan personel alımına son verilmesini isteyen Adıbelli, “İş güvencesi olmayan ve yandaşların referansıyla işe alınan Taşeron ve ASDEP yoluyla yapılan istihdama son verilmelidir” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde çalışanların aleyhine olan düzenlemelerin kaldırılarak yeni yönetmelik oluşturulmasını talep eden Adıbelli,  il içi görevlendirmeler ve atamaları düzenleyen yönetmeliğinin olmaması, amirlerin keyfi uygulamalarına yol açtığının altını çizdi.

‘ANADİLDE EĞİTİM VEREN ÜCRETSİZ KREŞLER AÇILMALI’

Sosyal hizmet deneyimi olmayan ve sosyal hizmetleri atlama tahtası olarak gören idarecilerin atanmasına son verilmesini isteyen Adıbelli, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı kurumlarda 24 saat açık, nitelikli, anadilinde eğitim ve bakım hizmeti veren, ücretsiz kreşler açılmalı. Kreşler 0-3 yaş çocuk grubunu da içerecek şekilde düzenlenmelidir. Bu kreşlerden istihdam biçimi ve meslek ayrımı olmaksızın tüm emekçilerin yararlanması sağlanmalıdır” şeklinde konuştu.

‘YARDIM BAŞVURULARIN YÜZDE 80’Nİ KADINLARDAN GELİYOR’

Çalışanların haklarının iyileştirilmesi için düzenlemelerin yapılmasını talep eden Adıbelli, “Sosyal hizmetlerin kamusal bir hizmet olarak sunulması, ihtiyaç duyan herkesin ayrımsız şekilde, ücretsiz, eşit, nitelikli ve anadilinde hizmete ulaşmasının sağlanmalıdır” dedi.

“Sosyal yardımlar için kurum ve vakıflara başvurmak zorunda kalanların yüzde 80'nini kadınların oluşturduğunu kaydeden Adıbelli, “Kadınların çalışma hayatının her alanında uğradıkları ayrımcılık ve düşük kadın istihdam oranları ve ücretleri konusunda artık somut adımlar atılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Kadınlar için danışma, tecavüz kriz merkezinin açılması gerektiğini dile getiren Adıbelli, “Anne-çocuk ve kadın sağlığı konusundaki tüm hizmetlerin özellikle de koruyucu sağlık hizmetlerinin vatandaş olan/olmayan ayrımı gözetmeksizin herkes için ücretsiz, erişilebilir ve anadilinde verilmesi sağlanmalıdır. Hizmetlerin alımında dilden kaynaklı engellerin kaldırılması için çalışmalar yürütülmelidir” diye konuştu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin