Uzmanlar: 'Akciğer Kanserinin Yüzde 90'ı Sigaradan' - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Uzmanlar: 'Akciğer Kanserinin Yüzde 90'ı Sigaradan'

Meme kanseri ve prostat kanserindeki tarama programlarına benzer taramaların akciğer kanserinde de risk grubunda bulunan hastalar için uygulanabilecek.
17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Günü öncesinde uzmanlardan açıklama geldi. Akciğer kanseri ve bu hastalığın riskini taşıyanlarla ilgili bilgi veren uzmanlar, sigaranın hala en büyük tehlike olduğunu belirtti. Memorial Şişli Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Serkan Keskin, "Şu anda dünyada sigara içilmiyor olsaydı akciğer kanseri hastalarının yüzde 90'ı bu hastalığa yakalanmamış olacaktı" dedi.

Uzman hekimlerin akciğer kanseri, kanserin teşhis ve tedavisindeki gelişmeler ile artan risk ve hastalığın seyrine ilişkin açıklamaları şöyle:

'Yüzde 50'si son evrede teşhis ediliyor'

Doç. Dr. Serkan Keskin: "Bütün kanserlerde olduğu gibi akciğer kanserinde de hastaların erken evrede yakalanmasını istiyoruz. Erken evrede bu hastalık teşhis edilirse diğer kanserlerde olduğu gibi tedavi başarısı oldukça yüksek diyebiliriz. Ancak tüm akciğer kanserlerinin yarısı 4'üncü evrede başvuruyor. Yüzde 70’e yakın hastaların oranı 3'üncü ve 4'üncü evrede bize başvuruyor. O noktada tedavi zorlaşıyor. Bu hastalıkları birbirinden çeşitli incelemelerle ayırabiliyoruz. Çeşitli genetik testlerle hastalıkları farklı gruplara koyabiliyoruz. Bu sayede her hastaya farklı tedaviler uygulayabiliyoruz. Son yıllarda immünoterapiden de faydalanıyoruz. Akciğer kanserinde çok önemli gelişmeler oldu. Hastalarda geçmişe oranla yaşam süresi iki üç yıla kadar çıkmış durumda. Bazı hastalarda ise artık kronik bir hastalık durumuna dönüşmek üzere diğer kanserlerde olduğu gibidir. Artık bir prostat kanseri gibi kronik bir hastalık olarak algılıyoruz. Çok uzun yıllar boyunca meme kanseri gibi akciğer kanseri de kontrol altında tutulabiliyor."

'Yeni teknoloji ile tümöre yüksek dozda radyasyon verilebiliyor'

Memorial Şişli Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Esra Kaytan Sağlam: "Son yıllarda kullanılan teknolojiler ile çok yüksek dozu belli bir noktaya ve tümörü hedefleyerek verebiliyoruz. Bu ameliyat edilemeyen hastalarda avantaj sağlıyor. Özellikle erken dönemdeki tümörlerde yüzde 90 başarı gibi çarpıcı sonuçlar var. Lokal olarak hastalığı kontrol etmek mümkün olabiliyor. Hastaların büyük bir çoğunluğu bize üçüncü evrede geliyor ve tedavide zor bir aşamada olabiliyor. Çünkü birinci olarak cerrahide bunun yapılmasının sakıncaları var, onkolojik tedavilerle başlamamız gerekiyor. Kemoterapi ve radyoterapileri birlikte kullanarak bu hastalara çözüm üretmeye çalışıyoruz."

'Kansere yakalanma yaşı her yıl biraz daha düşüyor'

Memorial Şişli Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Songül Büyükkale: "Sigara konusunda her yıl aynı mesajlar veriliyor ancak sigara kullanımı artıyor. Sigara içen insanlar 60'lı yaşlarında kansere yakalanacaklarını zannediyorlar ancak kansere yakalanma yaşı her yıl biraz daha düşüyor. Bu yıl 40'lı yaşların bile altına indi maalesef" dedi ve şunları ekledi:  "Ülkemiz diğer ülkelerden farklı özelliklerde. Yabancı ülkelerde sigara içme tanımı literatürde 3-4 adet iken ülkemizde 1-1,5 paket. Anadolu'daki kentlerde 10-15 yaşlarında sigaraya başlama yaşı olduğunu görüyoruz. Hekimler olarak  beklentimiz yeni gelen neslin sigara içme oranının düşmesiydi ancak bu kadar bilgiye, devletin sigarayı bırakma kampanyalarına rağmen yeni gelen nesilde beklentinin üstünde sigara içme oranları var. Üstelik anne çocuk sağlığı açısından da riskler var. Kadınların sigara içme oranları artıyor. Buna bağlı olarak da akciğer hastalıklarında kadın grubunda geçmiş yıllara oranlarla artış görmekteyiz. Bu oran meme kanseri oranlarına yaklaşmak üzeredir. Dünya genelinde de bu şekilde. Çok ciddi bir önlem alınması gereken durum arzediyor. İnsanların 60'lı-70'li yaşlarda hastalığa yakalanırım düşüncesi var ne yazıkki bu doğru değil, günlük hayatın birçok faktörüyle birlikte artan stres kişilerin kendilerine ait özelliklerinden dolayı, 50'li yaşlardan 40'lı yaslara hatta daha alt yaşlarda kanserler görmeye başladık. Bu biz hekimleri toplum sağlığı açısından endişelendiriyor."

DHA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin