Uzay Beynimizi Değiştiriyor! - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Uzay Beynimizi Değiştiriyor!

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda görev yapan astronotların denek olarak kullanıldığı bir araştırmada, uzayın insanlara yaptığı etki araştırıldı. İncelemeler sonucunda beyinlerin öncesine göre çok daha farklı olduğu belirtildi.
Astronotların endişe etmeye yetecek kadar şeyi yokmuş gibi, yeni bir çalışma, uzayda olası bir sağlık sorununu doğruladı. Beyindeki en üstteki doku genişlemesi.

Bu şişmenin sonuçlarının ne olacağı veya herhangi bir olumsuz sağlık etkisi olup olmadığı henüz belli değil. Ancak 'beyin sıkışması'nın Marslı öncülerin beklediği potansiyel bir şey olduğunu hayal etmek zor değil.

NASA tarafından finanse edilen araştırma, Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) kısa veya uzun vadeli görevlere katılan ya da uzay mekiğinde kısa süreli gezilere katılan 34 uzaylı üzerinde yürütüldü.

Her deneğin beyni görevlerinden hemen önce ve sonra işlevsel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) teknolojisi ile taradı.

Bu taranan beyinleri kontrol eden bilim insanları son derece sıkıntılı bir durumu gözler önüne serdi. Doktorlardan hiçbiri hastanın kim olduğunu veya astronotun ne kadar uzayda kaldığını bilmiyordu. Yapılan araştırmalar, uzayda uzun süre kalanların çok daha ciddi farklılıklar kazandığını gösteriyor.
Uzun süreli uzay sakinleri olarak sınıflandırılan 18 ISS astronotunun 17'sinde beyindeki merkezi sümüksüde daralma belirtileri görüldü. Beynin ortasından geçen bir yarık. Bu, kısa vadeli yolcuların yalnızca üçünde görüldü.

Sulküs, motor kontrolünden sorumlu beyin bölgelerini duyusal girdilere bakanlardan ayırır.

Beynin kafatasının en tepesine doğru yukarıya doğru kayması, uzun süredir devam eden astronotların 12'sinde görülürken, kısa dönem grubun hiçbirinde görülmedi.
Benzer şekilde, kafatasının tepesinde beyin omurilik sıvısı kanallarının daralması, uzun vadedeki grubun 12'sinde ve kısa vadeden sadece birinde görüldü.

Her şey endişe verici gibi görünse de, bu daralmanın ne demek olduğunu bilmek gerçekten zor. Beyin omurilik sıvısının akışını engelliyor veya çevreleyen dokular üzerinde baskı oluşturuyor olabilir.

Güney Carolina Tıp Üniversitesi'nden araştırmacı Donna Roberts CNN'den Ashley Strickland'a verdiği demeçte , "Bu değişikliklerin misyon süresi ile kötüleşmeye devam edeceğini veya sonunda bir platoya ulaşmayı sağlayacaklarını bilmiyoruz" dedi.

Daha fazla araştırma açıkça gereklidir ve gelecek misyonlar bu verileri sağlayabilir. Ancak tahminler rahatlatıcı değil.

Roberts, "Artan beyin kayması ve beynin üst kısmındaki doku genişlemesinin başın üst kısmındaki bitişik venöz yapıların sıkışmasına neden olabileceği hipotezi" diyor .

"Henüz bunu ispat edemesek de, bunun beyin omurilik sıvısı ve kanın akıntısında baştan bir düşüşe neden olabileceğinden şüpheleniyoruz" dedi.

Mikrogravitenin beyindeki gibi organların vücut şeklini değiştirdiği ve sıvıların hareketini etkileyip değiştireceği şaşırtıcı değil.
Serbest düşüşte harcanan zaman biyolojimiz üzerinde çok çeşitli değişiklikler üretir ve genellikle erkek ve kadın anatomisini benzersiz şekilde etkiler .

Astronot lingo'yu biliyorsanız, vücudunuzun üst gövdesinde asılı durma durumunu tanımlamak için "kabarık başlı kuş ayağı" terimini duymuş olabilirsiniz, yüz patlamasıyla bacaklar cılızlaşır.

Uzaydaki yarım yıl ya da daha fazla kalma, gözlerimizin şeklini değiştirebilir, örneğin vizyonumuzun bozulmasına neden olabilir.

Garip bir şekilde, merkezi sinir sistemi üzerinde çok fazla çalışma yapılmamıştır.

Birkaç yıl önce benzer bir araştırma parçası da beynin çeşitli bölümlerinin hacimlerinde önemli değişiklikler olduğunu gösterdi.

Ayrıca, astronotlarda duşan radyasyon miktarlarının artmasının Alzheimer hastalığının gelişme riskini artırabileceğine dair kanıtlar da bulunmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin