Üniversiteden Girişimcilik Ve Yenilikçilik Bölümü - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Üniversiteden Girişimcilik Ve Yenilikçilik Bölümü

Ege Üniversitesi’nde Girişimcilik ve Yenilikçilik bölümü açıldı. Üniversitenin rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Türkiyenin yenilikçi ve teknoloji tabanlı üretim ile büyümesine katkı sağlayacak girişimci gençleri yetiştirdiklerini söyledi.
Türkiye'nin teknoloji tabanlı büyüme hedefine destek olmak amacıyla açılan Girişimcilik ve Yenilikçilik bölümü, Ege Üniversitesi’nde hayata geçirildi. KOSGEB tarafından akredite edilen bölümü başarıyla tamamlayan öğrenciler KOSGEB Girişimcilik Sertifikası ve mezuniyetlerinin ardından işletme kurmaları halinde bir kısmı geri ödemesiz 100 bin TL destek almaya hak kazanıyor. 2015’den bu yana farklı bölümlerden 697 öğrencinin bu bölümde, Ar-Ge, inovasyon, girişimcilik ve fikri mülkiyet hakları konusunda eğitim aldığını belirten Budak, şöyle konuştu:

“Ege Üniversitesi sadece bugünü değil, yarını da düşünüyor. Türkiyenin büyümesi ve geleceği, yenilikçi ve teknoloji uyumlu girişimlere ne kadar yatırım yaptığıyla doğrudan ilgili. Sadece ucuz işgücü ve fason üretimle istenilen ekonomik büyümeye ulaşamayız. O yüzden de Ege Üniversitesi olarak hedefimiz, yenilikçi ve girişimci kapasitesini artıran ve teknolojiyle uyumlu hale getiren bir üniversite olmak. Bunu da, bugünden öğrencilerimizi bu bakış açısıyla yetiştirmekle sağlayacağımıza inanıyoruz. Ege Üniversitesi’ne giren ve girişimci olmak isteyen öğrencilerimizin de mezun olup şirket kurana kadar ki her aşamada yanında olmak için çabalıyoruz. En temelde hedefimiz ise iş arayan mezunlar değil, yenilikçi fikirleriyle kendi iş alanını oluşturan girişimci mezunlar vermek."

FİKRİ OLANA DESTEK
EÜ EBİLTEM-TTO Müdür Vekili ve Girişimcilik ve Yenilikçilik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serdal Temel, Ege Üniversitesi İnovasyon ve Girişimcilik Ekosistemini geliştirmeye yönelik faaliyetlerin adımını oluşturan bölümün, EÜ EBİLTEM-TTO, Ege Teknopark ve nüvEGE Kuluçka Merkezi ile işbirliği halinde çalıştığını söyledi. Bölüm danışma kurulunda, Minnesota Üniversitesinden Prof. Dr. Shaker Zahra gibi inovasyon alanında dünyada en fazla referans gösterilen isimlerin yer aldığına dikkat çeken Doç. Dr. Temel, öğrencilikten teknoloji tabanlı ürün üretimine giden süreci şöyle anlattı:

“Eğitim içeriğinde, teori, başarılı ve başarısız örneklerin paylaşılması, örnek olaylar, fikir geliştirme ekip çalışması ve sunum bulunuyor. Biz de sunumların ardından kendilerine geri bildirim yapıyoruz. Bu süreci başarıyla tamamlayan ve eğitim süresinde bir iş fikri geliştiren öğrenciler EBİLTEM-TTO tarafından sadece Ege Üniversitesi öğrenci ve akademisyenleri için geliştirilen ve TÜBİTAK tarafından desteklenen meristemEGE Girişimcilik Eğitimi’ne yönlendiriliyor. Bu süreci de başarıyla tamamlayanlar verilen iş planı hazırlama desteği ve mentörlük eğitiminden sonra TÜBİTAK Bireysel Genç Girişim Programına yönlendiriliyor. Başarılı olanlar TÜBİTAK’ın 150 bin TLlik girişim desteğini almaya hak kazanıyor. Bu desteği alanlar nüvEGE Kuluçka Merkezinde şirket kurup yine Ege Üniversitesi’nin Protelye Tasarım Merkezinde endüstriyel tasarımcılar eşliğinde fikirlerini prototip bir ürün haline getiriyor. Tüm bu süreçleri EBİLTEM-TTO tarafından oluşturulan MentörSEA mentörleri desteğinde tamamlayan girişimciler, Ege Üniversitesi Teknoparkta bir teknoloji şirketi olarak yer alıyor."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin