‘Umut Hattı’na 126 Bin Çağrı! - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

‘Umut Hattı’na 126 Bin Çağrı!

Bağımlılıkla mücadele için kurulan ‘ALO 191’ hattını 2.5 yılda yaklaşık 126 bin kişi aradı. Arayanların 83 bini tedavi desteği istedi. Hattı, uyuşturucu ticaretini ihbar ve tedavi sonrası iş talebi için arayanlar da var...
Sağlık Bakanlığı’nın kurduğu ‘ALO 191 Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı’na adeta telefon yağıyor. Hattın diğer ucunda aralarında psikolog ve sosyologların da olduğu yaklaşık 100 kişilik bir ekip bulunuyor. 7 gün 24 saat hizmet veren hattan, bağımlı ve ailelerine rehberlik hizmeti de sunuluyor. Hattan sağlanan hizmet şöyle:

Düşük ve yüksek risk

Uyuşturucu kullandığını söyleyen kişiler bağımlılık risk değerlendirmesine alınarak düşük ve yüksek riskli bireyler belirleniyor. Düşük riskli olanlar, aile hekimleri veya psikiyatri servislerine, öğrenci ise okulundaki rehberlik servislerine yönlendiriliyor.

Yüksek riskli olanlar ise tedavi amacıyla ya psikiyatri servisine ya da AMATEM’e yönlendiriliyor. Destek hattı, tedavi merkezlerine yönlendirilen kişilerin tedavi olup olmadıklarını da yakın takibe alıyor. Hattı arayarak destek talebinde bulunan kişi öncelikle madde bağımlılığın neden olduğu fiziksel etkiler, bağımlılarda görülen duygusal ve davranış değişiklikler gibi çeşitli konularda bilgilendiriliyor. Destek hattı, müracaat sahiplerini 1 hafta, 15 gün, 3 ay, 6 ay ve 1 yılın sonunda olmak üzere yılda en az 6 defa arayarak tedavinin sorunsuz olarak devam etmesini sağlamayı hedefliyor.

Milliyet’in eriştiği verilere göre, 2015’te hayata geçirilen destek hattını Ekim ayı başına kadar 126 bin 329 kişi aradı.

Bakanlık verilerine göre, destek hattını bugüne kadar arayanların büyük bir kısmı tedavi talebinde bulundu. Verilere göre, Ekim ayına kadar ALO 191 Hattı’nı arayan 126 bin 329 kişiden 83 bin 389’u tedavi talebinde bulundu. İletişim ya da motivasyonel görüşmeler için arayanların sayısı ise 17 bin 102.

Hattı, zorunlu tedavi hakkında bilgi almak için 4 bin 945 kişi ararken, AMATEM/ÇEMATEM hakkında gelen bilgi talebi ise 3 bin 106. Sosyal güvence, SGK ile maddi durum yetersizliği hakkında bilgi alanların sayısı 2 bin 462 kişi olurken, hatta acil durumlara müdahale talebi ve bu taleplerin ilgili kurumlara yönlendirilmesi niteliğinde de 2 bin 639 çağrı geldi. ALO 191 hattını, uyuşturucu maddeler hakkında bilgi almak isteyen bin 666 kişi ararken, bin 86 kişi de madde kaçakçılığı satışı veya kullanımı hakkında ihbarda bulundu.

Hattı madde bağımlılığı tedavisi sonrası arayanlar da oluyor. Tedavi sonrası 417 kişi ALO 191’i arayarak kendisine iş bulunması gibi taleplerde bulundu.

‘Hedef gençleri uzak tutmak’

Halk Sağlığı Kurumu Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Daire Başkanı Dr. Sertaç Polat, ALO 191 ile ilgili çalışmalarını Milliyet’e anlattı. Hattın bağımlılıkla mücadele konusunda önemli bir işlevi olduğunu belirten Polat, şunları söyledi:

“Danışma hattı, uyuşturucu ile mücadelede önleme, tedavi ve rehabilitasyon mekanizmalarını destekleyerek güçlendirecek şekilde organize edildi. Hattın birincil hedefi temelde hem henüz maddeyle tanışmamış kitlelerin, özellikle gençlerin, hem de madde kullanımı olan ancak bağımlı hale gelmemiş bireylerin korunması. Hat arayan aileleri de madde kullanımına karşı bilinçlendiriyor. Yakın çevrelerinde birilerinin madde kullanması sebebiyle bu kişilere nasıl yardımcı olunabileceğini öğrenmek isteyenler, madde kullanıcısı olup bırakmak isteyenler, madde kullanıcısı olup o an madde almadığı için yoksunluk yaşayanlar, kullanımını bırakıp tedavi sonrasında çeşitli sıkıntı yaşayanlar, madde etkisinde ciddi sağlık problemi yaşayan kişilerin yakınları da hattı arayanlar arasında.”

ARİF BALKAN - İSTANBUL

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin