Türk Mühendislerden Yeni Bir Buluş! - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Türk Mühendislerden Yeni Bir Buluş!

Türk mühendislerin buluşu 2018 deprem yönetmenliğine girdi.
Hem inşaat hem emlak sektöründe depremlerin yıkıcı etkilerini azaltmak amacıyla hazırlanan yeni yönetmelik, inşaat maliyetlerini artırırken, Türk buluşçuların yeni projelerine de ilham kaynağı oldu. Elektrikler kesilmesine rağmen 6 saate kadar aydınlatma sağlayan LED ampullerin 2018 deprem yönetmeliğine girerek yeni yapılarda zorunluluğu bekleniyor.

Deprem dolayısıyla meydana gelecek olumsuz etkiyi azaltmak üzere, Eylül ayında hazırlanan TS EN 81-77 Deprem Standardı inşaat ve yapı sektörüne birtakım sorumluluklar yükledi.

Getirilen bu yeni deprem standardı ile asansörlerin hareketli parçaları, alınacak önlemler ile olası deprem anında yolcu ve binalara zarar vermeyecek şekilde üretilecek. Yine Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği kapsamında yapılacak olan değişiklik ile her daireye bir otopark yapılması da zorunlu hale gelecek.

Acil çıkışlar ve merdivenlerde bulunan ampullerin yerine, elektrik kesintisi olmasına rağmen aydınlatma sağlayan LED ampullerin kullanılması sağlanarak, elektrik kesintisinden en az sevide etkilenmesi sağlanacak. Özellikle de İstanbul’da yoğun tepkilere neden olan dikey yapılaşma kaldırılan yüzde 40 sınırı ile yerini yatay mimariye bırakacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin