Rusya nükleer sızıntıyı gizliyor mu? - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Rusya nükleer sızıntıyı gizliyor mu?

Rusya, Ural Dağları'nda normalden 1000 kat fazla radyoaktif kirlilik olduğunu doğruladı ancak nükleer kaza iddialarını hala yalanlıyor.
Fransa Nükleer Güvenlik Enstitüsü (IRSN) 9 Kasım’da yaptığı açıklamada Avrupa üzerinde radyoaktif bulut tespit edildiğini, bunun da Rusya ya da Kazakistan’da meydana gelen bir nükleer kazanın sonucu olabileceğini açıklamıştı.

IRNS'nin konuyla ilgili paylaştığı bilgilerde İskandinavya ve İngiltere gibi Avrupa'nın kuzeyinde tespit edilen radyoaktif madde oranının Türkiye ve Balkanların bir bölümünde de bulunduğu ve bunun kaynağının da Ural Dağlarının güneyi olduğu belirtildi.

IRSN’nin bu iddiasına uzun süre sessiz kalan Rusya’dan ilk açıklama bugün geldi.

1000 kat fazla radyoaktif madde tespit edildi

Rusya Meteororloji Dairesi’nde yapılan açıklamada Ural Dağları’ndaki iki ayrı meteoroloji istasyonunda Eylül ve Ekim aylarında yapılan ölçümlerde radyoaktif ruthenyum 106 kaynaklı yüksek kirlilik tespit edildiği duyuruldu. Ölçümlerde elde edilen ruthenyum oranının Urallar’ın güneyindeki Agrayaş istasyonunda 986, Novogorny istasyonunda da 440 kat fazla olduğu belirtildi.

Nükleer tesise 30 km mesafe

Agaryaş istasyonu, Rusya devlet nükleer şirketi Rosodam için nükleer yakıt ve radyoaktif materyal üreten Mayak santraline 30 kilometre mesafede yer alıyor.

Artıgerçek'in haberine göre, Mayak’tan şimdiye kadar yapılan açıklamalarda radyoaktif madde artışı ve kaza iddiaları yalanlandı.

Greenpeace harekete geçti

İddialar nedeniyle Greenpeace de harekete geçti. Greenpeace Rusya, Rosatom’a iddialarla ilgli soruşturma yapma ve Mayak’taki kazanın sonuçları konusunda kamuoyuna bilgi verme çağrısı yaptı. Greenpeace ayrıca Rusya’daki savcıların, nükleer sızıntının saklanması ihtimaline karşı soruşturma başlatması için mektup yazacaklarını duyurdu.

Nükleer kirlilik iddiaları ilk değil

Mayak daha önce de nükleer kaza ve kirlik iddiaları ile gündeme gelmişti. 2004 yılında, nükleer atıkların, tesis yakınındaki Teça Nehri’ne atıldığı teyid edilmişti. 2016 yılında da yakınlardaki Muslimova köyonde radyoaktif ölçümler normalin 80 ila 100 kat üstünde çıkmış ve doktorlar burada yaşayanlarda kromozomlarda anormallikler ve yüksek kanser oranları tespit etmişti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin