Plastiğin Sonunu Getirecek Öneriler - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Plastiğin Sonunu Getirecek Öneriler

Dünyada çevre ve deniz kirliliği günden güne büyüyen bir sorun. Plastik kullanımı da kirlilik konusunda baş aktörler arasında  gösteriliyor. Okyanuslardaki plastik sayısının, kirlilik bu hızla devam ederse 2050’de balık sayısından daha fazla olacağı ifade ediliyor.
İngiltere’de ise çevre bakanlığı’nın 2.5 milyon adet plastik bardak siparişi vermesi ülkede tartışmalara neden oldu. BBC’de yer alan habere göre bakanlık restoranları ve kafeleri için verilen 5 yıllık sipariş günde 1400 bardağın tüketilmesi anlamına geliyor. Muhalefetteki Liberal Demokrat Parti’nin çevre sözcüsü Tim Farron, “Hükümet önce kendi evine çekidüzen vermeli” dedi. Tartışmaların ardından uzmanlar, plastik kullanımından kaçınmanın pratik yolları olduğunu ifade etti. Uzmanların 7 önerisi şöyle:

Tahta ürünler

Cam şişe kullanın: Dünya genelinde her bir dakikada bir milyon plastik şişenin kullanıldığı tahmin ediliyor. 2021’e kadar bu rakamın yüzde 20 daha artacağı hesap ediliyor. Çevre örgütü Greenpeace, tüketicilere plastik şişe yerine cam şişeleri öneriyor.

Kahve için kupa: Greenpeace verilerine göre İngiltere’de yılda 2.5 milyar kâğıt kahve bardağı kullanılıyor ve bunların sadece 400’de biri geri dönüştürülüyor. Buna ek olarak bardaklara plastik kapaklar eşlik ediyor.

Plastik çatala son: Pratik ve kolay kullanımı nedeniyle tercih edilen plastik kaşık ve çatalları unutun. Bunun yerine tahta veya metal ürünleri yakınınızda bulundurun.

Organik pamuklu pedler: Kadın, sağlık ve çevre konularında çalışmalar yürüten Women’s Environmental Network adlı örgüte göre kadınlar yaşamları boyunca, âdet dönemlerinde 11 bin ped ve tampon kullanıyor. Bazıları yüzde 90’a kadar plastik içeren bu ürünler her yıl yüz binlerce ton atık oluşturuyor. Uzmanlar bunların yerine organik pamuktan yapılmış pedlerin tercih edilebileceğini söylüyor.

Poşet yerine file: Dünya genelinde her yıl 5 trilyon adet plastik poşet kullanıldığı tahmin ediliyor. Plastik poşetlerin doğada kaybolması 500 yıla kadar çıkabiliyor. Alışverişte sepet, bez çanta, file ya da kese kâğıdı kullanılması öneriliyor.

Pipet kullanmayın: Sadece ABD’de yılda 175 milyar plastik pipet kullanılıp, çöpe atılıyor. Çevre örgütleri restoranlarda pipetlerin yasaklanması için kampanya yürütüyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin