Lösemi Hastası Kızlarına Uzanacak Yardım Elini Bekliyorlar - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Lösemi Hastası Kızlarına Uzanacak Yardım Elini Bekliyorlar

Aydın’da Nihat-Gülcan Çelik çifti, 5 yaşındaki Lösemi hastası kızları Elif Cemre’nin yaşam mücadelesinde kendilerine uzanacak yardım eli bekliyor.
Efeler ilçesine bağlı Kardeşköy Mahallesi’nde oturan evli iki çocuk sahibi Çelik çiftinin, 5 yaşındaki küçük kızları Elif Cemre Çelik’e lösemi teşhis konulması ile dünyaları başlarına yıkıldı. Bir fabrikada asgari ücretli olarak aldığı tek maaşıyla ailesinin geçimini sağlamaya çalışan yüzde 43 engelli raporu bulunan Nihat Çelik, Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi gören kan kanseri kızının tedavi dışındaki masraflarını karşılayamadığı için psikolojik çöküntü yaşadığını söyledi.

"KIZIMIZIN MASRAFLARINI KARŞILAYAMIYORUZ"
Çaresiz aile biricik kızlarının gözlerinin önünde eriyip gitmesine dayanamadıklarını belirterek “Devlet kızımızın tedavi masraflarını karşılasa da asgari ücretle geçim mücadelesi verirken, sağlıklı ve hijyen koşullarda beslenmesi gereken kızımızın masraflarını karşılayamıyoruz. Hayırsever vatandaşlardan uzanacak yardım elini ve çocuğumuzun yaşam mücadelesinde destek olmalarını bekliyoruz” dedi. Çaresizlik içinde kıvranan anne Gülcan, gözyaşlarına hakim olamadı.

ÇALMADIKLARI KAPI KALMADI
Tedavi masrafları her ne kadar devlet tarafından karşılansa da kızının ulaşım, barınma, beslenme gibi masraflarını karşılayamadığı için çaresizlik içinde kıvranan Çelik çiftinin çalmadıkları kapı kalmadı. Bütün kapılar yüzlerine kapandığını belirten Nihat Çelik, bir süre önce çektiği kredi borcunu ödeyemediği için maaşının 4/1’ine haciz geldiğini söyledi. Eline geçen 800 lira parayla geçinmeye çalışırken, üzerine kızının hastalığı eklenince dünyası başına yıkılan Çelik Çifti, hayırsever vatandaşlardan uzanacak yardım elini ve çocuklarının yaşam mücadelesine destek bekliyor.

ENGELLİ OLMASINA RAĞMEN 18 AY ASKERLİK YAPTI
Henüz 14 yaşında iken İstanbul’da bir demir yolu geçidinde elektrik akımına kapılıp 3 ay bitkisel hayatta, bir buçuk yıl hastanede tedavi olduktan sonra tekrar hayata döndüğünü söyleyen Nihat Çelik, askerlik çağına gelince çürük raporu verildi. Ancak vatani görevini yerine getirmek için çürük raporunu reddeden Çelik, engelli olmasına rağmen askere gitti. 18 ay askerlik yapıp vatani görevini tamamlayan Çelik, yıllar sonra eşi Gülcan ile hayatını birleştirdi. Nihat Çelik, engelli maaşı almayıp fabrikalarda işçi olarak çalışarak evinin geçimini sağlamak için canla başla çalışırken, kızının kan kanseri olduğu haberiyle yıkıldı.

Ahmet Efe adında bir oğlu birde Elif Cemre adını verdiği kızıyla birlikte iki çocuk sahibi olan Çelik çifti, kızının hastalığı ortaya çıkmasıyla büyük üzüntü yaşadı. Yardım için gittikler tüm kapılar yüzlerine kapanan Çelik çifti, küçücük bedeniyle yaşam savaşı veren kızına uzanacak yardım eli bekliyor.

"ÇARESİZLİK İÇİNDE KIVRANIYORUM"
Evin kirası, elektriği, suyu ve maaşına haciz konulmasıyla birlikte maaşından eline tek kuruş para kalmadığından dert yanan Nihat Çelik, “Asgari ücretli çalışıyorum. 500 lira evin kirası, elektirk su parası üzerine 350 lira maaşa haciz konunca maaşın neredeyse tamamı gidiyor. Kızımın tedavisi sırasında izin almak zorunda kaldığım için maaş kesintisi yaşıyorum. Tedavi süresi çok uzun olduğu ve kemoterapi aldığı için bu süreçte iyi beslenip, hijyenik bir ortamda çok iyi bakılması gerekiyor. Et, süt, bol meyve yemesi gerekiyor. Doktorlar çok sabırlı ve güçlü olmamız gerektiğini söylüyor. Ancak maaşım yetmediği için kızıma yarım kilo et alıp yediremiyorum. Hastane yemeklerini de yemiyor. Tedavisi için git gel ulaşım masrafları var. Bazı ilaçları kendi cebimizden almak durumunda kalıyoruz. Kime gideceğiz, kimden yardım alacağız. Ne yapacağımı şaşırdım kaldım. Çaresizlik içinde kıvranıyorum” dedi.

“ÜSTESİNDEN GELİRİM SANDIM AMA”
Kızının iyileşip sağlığına kavuşması için ne gerekiyorsa yapacağını söyleyen baba Nihat Çelik, “Kızım için bütün mücadeleleri vereceğim. Belki bir şekilde üstesinden gelebilirim. Hurda toplar, şişe toplar üstesinden gelebilirim dedim. Ama bittim. Gerekirse Cumhurbaşkanına, başbakana çıkacağım. Benim gibi birisine yardım etmeleri gerekiyor. Elimden geldiğince bütün kapıları çalacağım” diyerek, yetkililerin de sesini duymasını ve derdine derman olmalarını istedi.

"KIZIMIN GÖZÜMÜN ÖNÜNDE ERİYİP GİTMESİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİM"
Bu zor günlerinde eşi Gülcan’ın kendisine büyük bir moral motivasyon kaynağı olduğunu ifade eden Nihat Çelik, Kış gününde kömür alacak parasının dahi olmadığını, devlet onca vatandaşa kömür yardımı yaparken, kendisine sigortalı olduğu gerekçesi ile kömür yardımı dahi yapılmadığından yakınan Çelik, “Ben devletim, vatanım için çürük raporum bulunmasına rağmen, askerlikten kaçmak yerine 18 ay askerlik yaptım. Şimdi olsa gözümü kırpmadan yine yaparım. Ancak kızımın gözümün önünde eriyip gitmesine müsaade etmeyeceğim. Zor durumda olmasam kimseden bir şey istemezdim” dedi.

"GİTTİĞİMİZ BÜTÜN KAPILAR YÜZÜMÜZE KAPANDI"
Kızının engelli kartı alması için uğraşlarının da boşa çıktığını söyleyen Gülcan Çelik, “Lösemi hastalarına özürlü raporu verilmiyor. Kızımla ilgilenirken, 7 yaşındaki oğlum tek başına ilgisiz kaldı. Okula tek başına gidiyor. Okuma yazmayı kendi başına söktü. Engellilerin nasıl bir hakları var. Nasıl yardım ediyorlar bilmiyoruz. Gittiğimiz bütün kapılar yüzümüze kapanıyor” diye konuştu. Gülcan Çelik, küçücük yaşta yaşama tutunmaya çalışan kızının tedavi sürecinde yokluk ve çaresizlik içinde kıvrandıklarını anlatırken gözyaşlarını tutamadı.

GÜLAY ÖZTEKİN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin