Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir? - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kıl dönmesi cildin ince olduğu bölgelerde yerleşebilir. Kuyruk sokumu, koltuk altı, erkeklerde sakal bölgesi, her iki cinste de kasık bölgesi, cildin ince, narin olduğu, kolaylıkla kılların delip cilt altına yerleşebildiği bölgelerdir. Sayılan yerlerin özelliğine baktığımızda şunu görürüz. Bu bölgeler cildin bir bölgeden diğer bölgeye atlama yerleri ve hareketli bölgeler olup cilt altı dokusu buralarda zayıftır. Dolayısıyla –kuyruk sokumunda en belirgin olacak şekilde- kıl ya da kılların burayı tahriş ederek batması ve cilt altı dokuya geçmesi söz konusu olmaktadır.
 
Kıl dönmesi kimlerde olur?
Tabii ki kıllı olan herkeste olabilir. Özellikle bizim coğrafyamızda ırkımız kıllı yapıdadır. Ayrıca mekanik nedenle kıl dönmesi olduğundan bunu kolaylaştırıcı tüm etkenler burada söz konusudur. Özellikle işini oturarak yapan, günün çoğunu oturarak geçiren kişilerde, ağır vasıta şoförlerinde, uzun yol otobüs şoförlerinde, uzun süre oturan servis şoförlerinde, kaykılarak oturan öğrencilerde gelişme potansiyeli vardır.

Kıl dönmesi neden olur?
Olay, mekanik bir hadisedir. Kılın, cildi, delerek cilt altına yerleşmesidir. Bunu kolaylaştırıcı etkenler vardır. Kıllı yapı, dar pantolon giyerek mekanik kompresyon ile kılın yönünün değişmesi ve kuyruk sokumunu tahriş ederek cilt altına girmesi, sırttan dökülen kılların kalçaların vakum etkisi yaratarak kılı orta hatta yönlendirmesi sonucu buradaki ciltten içeri girmesi gibi etkenler sayılabilir.

Kıl dönmesi özellikle kıllı erkek ve kadınlarda ortaya çıkabilir. Oturarak iş yapanlarda, şoförlerde, dar pantolon giyenlerde, kaykılarak oturanlarda, kılların özellikle kuyruk sokumu üzerindeki cildi tahriş etmesi sonrasında cilt altına yerleşimi söz konusudur. Dolayısıyla uzun süre oturma ve dar pantolon giyerek kalçaların sıkıştırılması kıl dönmesi hastalığında suçlanan sebeplerdir.

Kıl dönmesi belirtileri nelerdir?
1. Rahatsız edici bir koku
2. Kuyruk sokumu kısmında ağrı
3. Kaşıntı

Kıl dönmesine nasıl tanı konulur?
Ciltaltına batan ve yerleşen kılların abse oluşturup da ağrı nedeniyle batma ve oturamama gibi durumlar olmadığı sürece şikayete neden olmayacağından uzun zaman tanınamadan sessiz kalabilir. Bu bölge arkada ve göz önünde olmadığından da kişinin burayı değerlendirmesi zor olur. Ne zaman abseleşir o zaman şikayete neden olur ve kişinin acil servise veya hekime gitmesine yol açar. Bu bölgeyi değerlendiren hekim de sadece görme ve muayene ile tanıyı koyar. Çok nadir olarak yüzeyel ultrason tetkikine ihtiyaç duyulabilir tanı koymak için. Ancak pratikte doktor muayenesi tanı konması için yeterlidir.

Kıl dönmesi nasıl tedavi edilir?
Kıl dönmesi tedavisi konvansiyonel olarak cerrahi olarak bilinmektedir. Ancak cerrahi olarak bilinmektedir. Ancak cerrahi tedavi, hastalığın tekrar etmesini engelleyememektedir. Birçok cerrahi tedavi yöntem ile –ki bunlar kisti çıkartarak yarayı açık bırakma, primer kapatma, flep onarım gibi yöntemlerdir. Hastalığın nüks etme potansiyeli %35’e kadar çıkar. Bu tür ameliyatların sonrasında bakımda; oturmama, bacakları açarak yürüyememe gibi yapılması güç önlemler vardır.

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?
Lokal anestezi altında yapılan uygulama muayenehane şartlarında (ameliyathaneye gerek olmadan) ortalama 15-20 dakika sürer ve sinus boyutuna bağlı olarak 3-4 uygulama ile sinus kapanır. (Hastaların %50sinde 2 uygulama yeterli olabilmiştir) Ancak 7-8 seansa kadar da uzayabilmesi mümkündür. Çok nadiren 10 seans üzeri tedaviler de olabilmektedir.

Kıl dönmesi, bu uyguladığınız tedaviden sonra tekrarlar mı?
Kıl dönmesi olan kişiler için hangi tür ameliyat yapılırsa yapılsın, cerrahi tedaviden sonra hastalık nüks etmesin diye uyulması gereken, pratikte yapılması son derece güç önlemler vardır. Bunlar; o bölgenin gerilmesini engelleyici olmak üzere, oturma yasağı -ki tuvalete dahi oturmama-, bacakları açarak yürümeme ve devamlı ya ayakta durma ya da yüzüstü yatma gibi önlemlerdir. Takdir edersiniz ki bu önlemleri uygulamak son derece güçtür. Bu yüzden cerrahi tedavinin başarısı yüz güldürücü olamayabilmektedir. Uluslararası literatüre göre cerrahi işlemlerin tekrar etme oranları %5-35 arası (bazı kaynaklarda % 50 ye kadar varan) olarak belirtilmektedir. Yani o kadar sıkıntı çekeceksiniz. Hayatınızı kısıtlayacaksınız, ağrısı da cabası ve sonrasında 3 hastadan 1 hasta tekrar edecek. Bu durumla karşılaşmış olan hastalar ne yazık ki oldukça fazla.

Peki ameliyatsız kıl dönmesi tedavisinin avantajları toparlayabilir miyiz?
Hastaların bu yöntemle tedavi olmalarının en büyük avantajı aynı gün içerisinde kıl dönmesi tanısı konulması ve yine aynı gün tedaviye başlanabilmesi. Bunun sonucunda hasta hiçbir iş gücü kaybına uğramadan evine veya işine gidebilmektedir.

Klasik kıl dönmesi ameliyatı geçiren hastalarda hastalığın nüks etme oranı %’35 civarındayken ameliyatsız tedavi yöntemiyle bu oran %3’e kadar iniş göstermektedir. Bu %3 tekrarın sebebi de kişilerin arka kısımları göz önünde olmadığından burasının kılsız bırakılması işlemini ihmal etmelerinden kaynaklanmaktadır.

Hastalar için en büyük avantajlardan birisi ise ameliyat ile yapılan kıl dönmesi tedavi yönteminde 15-30cm’lik ameliyat yarasına ve izine maruz kalırken ameliyatsız tedaviyi tercih eden hastaların vücudunda çoğu zaman iz kalmamakta kalırsa da 1-1.5 cm kadar iz kalabilmekte ve bu da neredeyse hiç gözükmemektedir.

Ameliyat yöntemini tercih eden hastalar ameliyat sonrası 10-15 gün banyo yapmaması gereklidir. Ameliyatsız tedaviyi seçen hastalar ise banyoya girebilir. Çoğunlukla ertesi gün duş almalarını öneririz.

Ameliyat yöntemini tercih eden hastalarda 15 gün içerisinde ağrılar oluşabilecekken ameliyatsız yöntemde böyle bir husus da söz konusu değildir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin