Kanserli Çocuklar İçin Örnek Proje - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Kanserli Çocuklar İçin Örnek Proje

ÇOKSEV derneği İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Çocuk Onkoloji-Hematoloji Servisi’ni yeniledi. Yer döşemeleri ve duvarları antibakteriyel hale getirilen merkez, yılda bin çocuğa bakacak.

MERT İNAN - İstanbul
İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Çocuk Hematoloji-Onkoloji Servisi Türkiye’de yıllık en fazla çocuk kanseri tedavisinin yapıldığı merkezlerin başında geliyor. Çocukların uzun süre kaldığı hastane ortamını iyileştirmek, sosyo, ekonomik açıdan desteklemek, hastane okulu ve evde eğitim programları ile eğitimlerine devam etmelerini sağlamak amacıyla örnek bir yardım projesi hayata geçirildi. Çocuk Kanserleri Sevgi ve Dayanışma Derneği (ÇOKSEV), hayırseverlerin de yardımıyla Çocuk Onkoloji-Hematoloji Servisi’ni tümüyle yeniledi. Sensörlü dış kapıların yanı sıra tüm lavabo ve duşlar yenilenirken, yer döşemeleri ve duvar boyaları bile antibakteriyel özellikli malzemelerle kaplandı.

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Öğretim ÇOKSEV Başkanı Prof.Dr.Rejin Kebudi ise hasta ve yakınlarının güncel tedavileri, mevcut alanda en hijyenik ve en rahat ortamda alabilmeleri için kolları sıvadıklarını belirterek; “Destek veren herkese minnettarız. Ülkemizde her yıl 3 bine yakın çocuk kanser tanısı alıyor. Çocukluk çağı kanserlerinin yüzde 30’u lösemi, kalan yüzde 70’i solid tümörler dediğimiz grupta. Çocukluk çağı kanserlerinde uygun koşullarda tedavi edilirse yüzde 70 oranında tam iyileşme sağlanıyor. Kanser tedavisi hasta, hasta ailesi ve tedavi ekibinin işbirliği ile gerçekleşebilen uzun, zahmetli ve pahalı bir tedavi. İmkansızlıktan birçok aile, çocuklarının tedavisine zamanında başlayamıyor. ÇOKSEV olarak yardıma muhtaç kanserli çocuklarımıza çağdaş tedavi olanakları sunmak için bu projeyi hayata geçirdik” dedi.

Duyarlı olunmalı

Tedavisi tamamlanmış maddi durumu yetersiz çocuk ve ergen hastalara eğitimlerinin devamı için destek sağlamaya çalıştıklarını dile getiren Prof.Dr. Kebudi, “Yenilenen merkezde yılda yaklaşık 1000 yatış olmakta. Tüm halkımızı kanser tedavisi gören çocuklar konusunda duyarlı olmaya çağırıyoruz” diye konuştu. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin