İngiltere Denizindeki Atık Miktarı Yüzde 158 Arttı - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

İngiltere Denizindeki Atık Miktarı Yüzde 158 Arttı

İngiltere Çevre, Gıda ve Köy işleri Bakanlığı’nın (DEFRA) verilerine göre, İngiliz denizi dibinde bulunan atık miktarı geçen seneye göre yüzde 158 oranında arttı.
DEFRA’nın açıkladığı son rakamlara göre, 2016 yılında İngiltere deniz yatağında kilometre başına toplam 358 atık bulundu. Bulunan atıkların yüzde 78’i plastik, yüzde 6.3’ü kauçuk ve yüzde 2.7’si metal. Verilere göre atık miktarında geçen seneye göre yüzde 158, 1992-1994 yıllarına göre yüzde 222 gibi bir artış oldu.

2003 yılındaki kilometre başı bin 300 atıktan sonra, İngiliz denizi tabanındaki atık miktarı yükselip alçalmaktaydı. İstatikçiler, atık miktarındaki yükselme ve alçalmaları hava değişikliğiyle açıkladı fakat 2016’daki artışın son üç yıldaki düşüşten sonra bir ilk olduğunu söyledi.

‘GEZEGENİMİZİN İSMİ PLASTİK OLACAK’

Liberal Demokratlar Partisi çevre sözcüsü Tim Farron konuyla ilgili, “Denizlerimizi kirleten bu plastik atık artışını görmek çok üzücü. Eğer harekete geçmezsek, birkaç yıl içinde ‘Mavi Gezegen’i ‘Plastik Gezegen’ olarak değiştirmek durumunda kalacağız. Devlet acilen bu konuda bir eylem gerçekleştirmeli ve denizlerimizi ve kırsal kesimlerimi temizlemeli. Çevremizi koruyacak olan 25 yıllık çevre planı şimdi yayınlanmalı” dedi.

DEFRA’nın 25 yıllık çevre temizliği planının 2016 yazında yayınlanması bekleniyordu fakat yayın tarihi o zamandan beri erteleniyor.

DHA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin