Hubble Uzay Teleskobu 72 Yeni Galaksi Keşfetti - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Hubble Uzay Teleskobu 72 Yeni Galaksi Keşfetti

Bilim insanları Hubble Uzay Teleskobu'nun çektiği fotoğraflar sayesinde 72 yeni galaksi keşfi yaptı.
Uzay boşluğunda yalnız mıyız değil miyiz hala bilmiyoruz fakat yaşadığımız Samanyolu galaksisi gibi sayısız galaksi sistemi bulunuyor.

İşte sayısız galaksi sistemlerine 72 yeni galaksi keşfi daha eklendi.

Bilim insanları Şili'de yer alan Avrupa Güney Rasathanesi'ndeki MUSE ekipmanını kullanarak galaksilerin uzaklıklarını da saptadı.

Yeni keşfedilen 72 galaksi, bir tür alfa ışığı yolluyor.

MUSE ekipmanı da uzay boyunca yollanan, emilen ve dağılan ışığı ölçüyor. Bu yöntem sayesinde araştırmacılar galaksilerin hızını tespit edebiliyor.

Araştırma ekibinin başındaki isim olan Roland Bacon, MUSE ekipmanının Hubble Teleskobu'nun yapamadığı her şeyi yapabildiğini söylüyor. Roland, MUSE'ün ışığı her noktadan ayırabildiğini ve bir ışık dizisi oluşturabildiğini belirtiyor.

Bu sayede bilim insanları, tespit edebildikleri tüm galaksilerin hızını, renklerini ve diğer özelliklerini belirleyebiliyor.

Araştırmacılar ayrıca eski galaksilerde hidrojen haleleri de buldular. Bu önemli keşif sayesinde, evrenin oluşumu sürecinde şekillenmeye başlayan hangi maddelerin geride kaldığı ve hangilerinin galaksiler içerisinde bulunduğu saptanabilecek.

Fotoğraf: Avrupa Güney Rasathanesi

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin