Günümüz Bilim İnsanlarını Bile Şaşkına Çeviren 13 Arkeolojik Keşif - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Günümüz Bilim İnsanlarını Bile Şaşkına Çeviren 13 Arkeolojik Keşif
Arkeoloji geçmişimize ışık tutan en önemli bilim dallarından biridir. Öte yandan bizim bildiğimiz tarihi sürekli değiştiren, öyküleri baştan yazdıran da bir bilimdir. Sizler için tarih uzmanlarını şaşkına çeviren arkeolojik keşifleri derledik.

14. Minos Medeniyeti'nde görülen merkezi ısıtma sistemi, M.Ö 2700-1400


Minos Medeniyeti'nde görülen merkezi ısıtma sistemi, M.Ö 2700-1400
Girit'te bulunan Knossos antik kentinde, Minos medeniyetine ait merkezi ısıtma sistemi bulunan silindir şeklinde, yarım daire çatısı olan yapılar keşfedildi. Zeminin altında yerleştirilen ısıtma sistemi sayesinde bütün bina ısınabiliyordu.

13. İçecek otomatı, M.Ö 100


İçecek otomatı, M.Ö 100
Günümüzde sık sık kullandığımız para atınca yiyecek içecek veren otomatlardan antik tapınaklarda da oluyordu. Kutsal su vermesi için kullanılan otomat bir demir parayla çalışıyordu. Aradan geçen süre içinde bu enteresan buluş malesef unutuldu ve otomatlar tekrar 19. yy'da kullanılmaya başlandı.

12. Venedik'in Vampiri, 16. Yüzyıla ait bir eser

Venedik'in Vampiri, 16. Yüzyıla ait bir eser
2006 - 2007 yılları arasında Venedik'te Lazzaretto Nuovo'da oldukça sıradışı bir arkeolojik buluş yaşandı. 
Mezar kazıları sırasında ağzında tuğla bulunan bir kafatası bulundu. Yazılı kaynaklara göre, o dönemde vampirleri bu şekilde toprağa veriyorlardı. Ağızdaki tuğla inanışa göre onları zararsız hale getiriyordu. Yapılan araştırmaya göre kafatası 60 - 70 yaşları arasında, Avrupa kökenli bir kadına ait. Kadının neden vampir gibi gömüldüğü ise sır perdesinin ardında.

11. Kuzey Amerika'da antik Viking yerleşkesi 11. yüzyıl sonları


Kuzey Amerika'da antik Viking yerleşkesi 11. yüzyıl sonları
L’Anse aux Meadows, Columbus'un Kuzey Amerika'yı keşfinden 500 yıl önce inşa edilmiş bir Vikin köyü. 1961 - 1968 yılları arasında Helge Ingstad ve Anne Stine Ingstad bölgeye arkeolojik araştırmalar yapmak için gitti ve bu yerin Norveçli bir kökeninin olduğunu buldu. 
Vikinglerin Kuzey Amerika'ya nasıl gittiği ya da orada ne amaçla bulunduğu halen bilinmiyor.

10. Antik Yunan'da 1. yy'da keşfedilen otomatik kapı


Antik Yunan'da 1. yy'da keşfedilen otomatik kapı
İskenderiyeli Heron'un bir başka buluşu da otomatik kapılar oldu. O dönem için tapınaklarda böyle bir şeyi görmek oldukça şaşırtıcı olmuştur. Mekanizma sıcak havayla çalışıyordu.

9. Bay Pynchon ve Springfield'a Yerleşmek isimli tabloda 17. yüzyıl tasvir ediliyor ve tabloda akıllı telefona benzer bir alet var


Bay Pynchon ve Springfield'a Yerleşmek isimli tabloda 17. yüzyıl tasvir ediliyor ve tabloda akıllı telefona benzer bir alet var
Umberto Romano'ya ait Bay Pynchon ve Springfield'a Yerleşmek isimli tabloda, akıllı telefona benzer bir alet açıkça görülüyor. Konu hakkında çeşitli teoriler var.

8. Antik Yunan'da bizim bildiğimiz şekliyle ilk duşa rastlandı, M.Ö 2. yüzyıl


Antik Yunan'da bizim bildiğimiz şekliyle ilk duşa rastlandı, M.Ö 2. yüzyıl
Bergama'da bulunan Pergamon antik kentinde, 7 katlı oldukça kompleks bir yapı bulunuyor. Bu yapıda tarihin ilk dikey duşlarına rastlanmıştı.

7. Leonardo da Vinci’nin robotu, 14. yüzyıl


Leonardo da Vinci’nin robotu, 14. yüzyıl
Leonardo da Vinci oldukça dahi bir kaşifti bu yüzden aslında askeriye için tasarladığı bu robota pek şaşırmamak gerekiyor. 1950'da bulunan bu robotu Leonardo da Vinci'nin yapmış olduğu net değil fakat robot oldukça gerçekçi ve temel insan hareketlerini taklit edebiliyor.

6. Antik kimyasal silah, yıl M.S 256


Antik kimyasal silah, yıl M.S 256
20. yüzyılın başlarında, Suriye'de yer alan antik Dura Europos kentindeki bir kazıda, 19 Romalı komutan ve bir Persli savaşçı bulundu. Bilim insanları önce bu askerlerin, içinde bulundukları tünelin çökmesi sonucu öldüğü kanısındaydı. Fakat sonraki testlerin sonuçlarına göre askerlere tünelin içinde sülfür dioksit verildiği ortaya çıktı.

5. Nasca çizgileri, M.S 2. yüzyıl öncesi


Nasca çizgileri, M.S 2. yüzyıl öncesi
Peru'daki Nasca platosunda bulunan bu inanılmaz çizgilerde 30 farklı resim görünüyor. Bir goril, kuş, örümcek, 700 üçgen ve spiral gösteren bu görsellerin oraya nasıl yapıldığı konusunda bilimsel bir açıklama bulunmuyor.

4. Paskalya Adası'nda deşifre edilemeyen yazılar 19 yüzyılın sonunda keşfedildi


Paskalya Adası'nda deşifre edilemeyen yazılar 19 yüzyılın sonunda keşfedildi
Üzerinde bulunan heykellerle meşhur olan Paskalya Adası'nda daha birçok esrarengiz buluş var. 24 tane ahşap yazıttan oluşan bu buluşta Rongorongo adı verilen semboller bulunuyor. Henüz herhangi bir deşifre yapılmadı.

3. Boynuzlu bir insan kafatası, 1880'li yıllarda Pennsylvania'da bulundu


Boynuzlu bir insan kafatası, 1880'li yıllarda Pennsylvania'da bulundu
Boynuzlar harici anatomik olarak normal görünen bu kafatası araştırmalar sürerken ortadan kayboldu. Bu yüzden konuya herhangi bir ışık tutulamadı.

2. Esrarengiz Torino Kefeni


Esrarengiz Torino Kefeni
İtalyanlar tarafından Santa Sindone ya da kutsal kefen olarak anılan Torino kefeni, İsa peygamber çarmıha gerildikten sonra ona sarılan ve üzerine oluşan İsa resmiyle biliniyor. 
Bilim insanları konu hakkında henüz ortak bir sonuca varabilmiş değil.

1. BONUS: Metal aksamlı, vahşi pençeler


BONUS: Metal aksamlı, vahşi pençeler
Peru'da çalışmalarını sürdüren arkeologlar bu pençeleri bir mezarda buldu. Moçe uygarlığı tarafından 1.500 yıl önce yapılmış olduğu tahmin edilen bu pençeler, dövüş gösterilerinde kullanılıyor olabilirdi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin