Güney Kıbrıs Okulları Irkçılık Farkındalık Kampanyası Çerçevesinde Çalışmalarını Sundu - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Güney Kıbrıs Okulları Irkçılık Farkındalık Kampanyası Çerçevesinde Çalışmalarını Sundu

Güney Kıbrıs genelinde toplam 19 okul geçen yıl Kıbrıs’ta yaşayan mülteciler ve göçmenlerle ilgili konuları anlatmak amacıyla ırkçılık ve yabancı düşmanlığına karşı farkındalık kampanyası çerçevesinde yaptıklarını sundu.
“Farkında” başlıklı kampanya, 'Kıbrıs Cumhuriyeti' ve AB Sığınma, Göç ve Entegrasyon Fonu tarafından düzenlendi.

Öğrenciler öğretmenleriyle birlikte salı günü Lefkoşa’daki Filoxenia Konferans Merkezi’nde toplandılar ve video klipleri, göçmenler ve mültecilerle mülakatlar, kısa filmler, dans ve müzik şovlarıyla şiirden oluşan çalışmalarını sundular.

Çalışmaları süresince eğitimin rolü, yabancı düşmanlığı, ırkçılık, hoşgörü, eşitsizlik, sataşma ve farkındalık yaratmayla ilgili konuları daha iyi anlamak için ve okul derslerinin nasıl oluşması gerektiği üzerinde yoğunlaşan öğrenciler, Suriye, Somali, Kamerun, Moldavya, Romanya ve Nijerya’dan arkadaşlarının deneyimlerini paylaştılar, Kıbrıs’taki mülteci ve göçmenler olarak hikâyelerini anlattılar.

Rum Eğitim Bakanı Costas Kadis de, öğrencilere Pedagoji Enstitüsü Müdürü Athena Michaelides tarafından okunan bir mesaj gönderdi. Kadis, eğitimin herkes için yabancı düşmanlığı ve ırkçılığın gelişmeyeceği bir eşitlik yaratma yükümlülüğü olduğunu belirtti. Costas Kadis mesajında, ırkçılıkla mücadele, göçmen ve mültecilere yardım sağlamada bakanlığın faaliyetleri, stratejileri ve politikaları hakkında bilgi verdi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin