Evlerin Atık Suyunda Uyuşturucu İzi Aranacak: Uygulama Adana’da Başladı - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Evlerin Atık Suyunda Uyuşturucu İzi Aranacak: Uygulama Adana’da Başladı

Uyuşturucu alkol ve sigaraya karşı yeni bir mücadele başlatacaklarını açıklayan Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ kentlerin kanalizasyonlarında uyuşturucu madde izi arayacaklarını açıkladı.
CNN Türk’te Hakan Çelik’in sorularını yanıtlayan Recep Akdağ,  “Bunun ön çalışmasını Adana’da yaptık. Böylece bir şehirde, atık sularda kullanılan uyuşturucu miktarı bütün hepsini ayrı ayrı analiz etme imkanı var. Nihayetinde o uyuşturucuların atık olarak vücuttan atılanlarını takip etmiş oluyoruz. Büyük şehirlerimizde bunları izlemeye başlayacağız” dedi.

Yeni tedbirler şöyle:

– Sağlık Bakanlığı’nın onaylayacağı, onay vereceği Yeşilay ile birlikte altyapısı hazırlanan danışma merkezleri kurulacak. Şu anda telefon hattı da var, 191. Vatandaşlar 24 saat arayıp bilgi alabilir.

– AMATEM’lerin sayıları artırılıyor, üç ila dokuz ay boyunca düzenli takiple rehabilitasyon yapılacak.

– ‘Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu’ kuruluyor. Kurulun altında uyuşturucu, sigara, alkol ve teknoloji bağımlılığıyla mücadele grupları oluşturulacak.

Sigara bağımlılığı yeniden artışta

Bakan, sigara kullanım oranının yüzde 32’lerden 27’lere düşüp yeniden 30’a çıktığına dikkat çekerek, “Alınan tedbirlerle daha da inecek” dedi.

Akdağ,  antidepresan kullanımında söylendiğinin ‘bir patlama bulunmadığını’ da söyleyerek şöyle konuştu: “Farkındalık artınca ilaç kullanımı da artıyor. Geçmişte doktora gitmezlerdi. Ya fark etmezlerdi, ya da doktora gitmezlerdi. Şimdi insanlar psikoloğa gitmekten çekinmiyorlar.”

DHA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin