Eskiden Bağımlıydı, Şimdi Hayat Kurtarıyor - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Eskiden Bağımlıydı, Şimdi Hayat Kurtarıyor

Kendisi de eski bir bağımlı olan Yavuz Tufan Koçak, kurduğu Ayık Yaşamda Buluşalım Derneği (AYBUDER) ile uyuşturucu bağımlısı gençlere ilaçsız rehabilitasyon hizmeti sunuyor. Koçak, şimdiye kadar kendi imkanları doğrultusunda ayakta kaldıklarını dile getirdi.
Yavuz Tufan Koçak’ın kurduğu ve 3 yıldır Kepez’in Duacı Mahallesi’nde faaliyet gösteren AYBUDER’de, madde bağımlısı gençler ücretsiz olarak tedavi ediliyor. Derneğin faaliyetleri hakkında bilgi veren AYBUDER Kurucusu ve Başkanı Yavuz Tufan Koçak, “Yaşama Merhaba” projesiyle Antalya’da dernek çatısı altında psikoterapi ve kişisel gelişim programı sayesinde hayata tutunmayı başaran uyuşturucu bağımlılarının verdikleri mücadeleyi anlattıklarını belirtti.

HERKES BAĞIMLI ADAYI

Dernekte kimseyi zorla tutmadıklarını ve kimseyi “Sakın içme” diye zorlamadıklarını vurgulayan Koçak, “Bu değişim programının ne kadar süreceği çok belli olmuyor. Kişiye bağlı. Ailenin de bu arada muhakkak bilinçlenmesi gerekiyor” dedi. Koçak, projede çeşitli kurum ve kuruluşlara ziyaret programları düzenlediklerini en yakından en uzağındaki kişiye kadar birer bağımlı adayı olduğunu ve kendilerine verilen destek sayesinde toplumun bilinçleneceğini söyledi.

UYUŞTURUCU KURBANI GENÇLER

Ülkemizde kanser illeti gibi madde bağımlılığının da giderek arttığını belirten Koçak, son yıllarda madde kullananların yaş ortalamasının neredeyse 12-14'e kadar düştüğünü vurguladı. İnsanların bağımlılık konusunda bilinçlenmesi gerektiğini belirten Koçak, madde bağımlılığından hem yaşadığımız şehirde hem ülke genelinde günde yüzlerde insanımızı kurban verdiklerini söyledi.

BAĞIMLIYA ÜCRETSİZ EĞİTİM

Yavuz Tufan Koçak farkındalık oluşturmak için "Bir Deniz Yıldızı Daha" sloganı ile yeni bir proje başlattıklarını anlatarak, Özgecan Aslan Gençlik Merkezinde haftanın 6 günü hiçbir ücret almadan burada eğitim faaliyetlerini sürdürdüklerini kaydetti.
AYBUDER'in hiçbir şekilde maddi olarak destek almadığını da vurgulayan Koçak, şimdiye kadar kendi imkanları doğrultusunda ve derneğe bağış yapılarak ayakta kaldıklarını dile getirdi.

Haber : Yıldız ÇİÇEK

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin