Engelliler De Şiddet Ve İstismarla Karşı Karşıya - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Engelliler De Şiddet Ve İstismarla Karşı Karşıya

Haber: Mustafa Mert Bildircin
Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği, (TOHAD) engelli bireylere yönelik fiziksel-cinsel şiddet ile istismar ve kötü muamele olaylarını izleme raporunu yayımladı. Engelli bireylerin maruz kaldıkları şiddetin kamuoyu tarafından bilinmediği vurgulanan TOHAD raporunda, mağdur engellilerin büyük bölümünün, zihinsel engelli olması nedeniyle yaşananların adli makamlara da taşınmadığı belirtildi. Şiddet ve taciz olaylarının önemli kısmının uzun zaman dilimlerine yayıldığının ve tekrarlara dayandığının altı çizilerek, “Vakaların çoğu hamilelik, suçüstü hali ya da travma izleri sonucu ortaya çıkmaktadır” denildi.

Bakanlıklar bilgi paylaşmıyor
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın, kuruma bağlı bakım evleri ve rehabilitasyon merkezlerinde yaşanan olaylarla ilgili bilgi edinme başvurusunu “özel hayat ve kişisel bilgilerin gizliliği” kapsamında değerlendirerek reddettiğinin aktarıldığı raporda, Milli Eğitim Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı’nın ise konuya ilişkin veri tutmadığı belirtildi.

Kamu kurumlarının bilgi paylaşmaması nedeniyle kötü muamele olaylarının yıllara göre dağılım oranının medyadaki haberler ve mahkeme kararlarından yararlanarak oluşturulduğu bildirildi. 2015 yılında engelli yurttaşlara yönelik 75 şiddet ve istismar olayının tespit edildiği bilgisini paylaşan TOHAD, bu sayının 2016’da yaklaşık iki katı artarak 121’e çıktığını açıkladı.

Yüzde 36’sı 18 yaş ve altında
Raporda, fiziksel ve cinsel şiddet ile kötü muameleye maruz kalan engelli mağdurların yüzde 36’sının 18 yaş ve altındaki bireylerden oluştuğu kaydedildi. Raporda, şu tespitlere yer verildi:

»2016’da gerçekleşen 24 taciz ve tecavüz saldırısının beş tanesi 15 yaşından küçük, iki tanesi ise 16-18 yaş arasındaki engelli çocuklara karşı gerçekleşmiştir.

»Fiziksel şiddet ve içinde şiddet geçen olaylar yetişkin engellileri işaret etmektedir. Bu bağlamda 84 fiziksel şiddet olayının 34’ü, 24 cinsel içerikli saldırı olayı içeren çoklu ihlal olayının 12’si, yetişkin engellilere karşı gerçekleşen fiziksel şiddet olayı olarak kayda geçmiştir.

»İçinde cinsel saldırı olan çoklu olaylar alt gruplarıyla düşünüldüğünde, toplamda 194 olan cinsel içerikli saldırının 55’i 15 yaş altı, 34’ü ise 16-18 yaş arası olmak üzere toplamda 89’u (yüzde 45,9) engelli çocuklara karşı gerçekleştirilmiştir.

Cinsiyeti fark etmiyor
Raporda, engelli bireylerin maruz kaldığı olayların cinsiyete göre dağılımına da yer verildi. 2012’den bugüne yaşanan ve medyaya yansıyan 391 olayın 187’sinin kadın engellilere, 185’inin ise erkek engellilere yönelik gerçekleştiği açıklandı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin