Ehliyet Sınavı Ne Zaman Yapılacak? (MEB-ehliyet Sınavı) - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Ehliyet Sınavı Ne Zaman Yapılacak? (MEB-ehliyet Sınavı)

Ehliyet sınavı için yapılan başvuru alımları 9 Kasım’da tamamlandı. Sınava girecek adaylardan başarılı olanlar direksiyon sınavı için hak kazanacak. Direksiyon sınavından da yeterli puanı alanlar ehliyet sahibi olabilecek. Peki Ehliyet sınavı ne zaman yapılacak? Sınavdan geçmek için en az kaç puan alınması gerekir?
Ehliyet sınavları, Milli eğitim Bakanlığı tarafından her yıl 5 defa düzenlenir. Bu yılın sonuncu ehliyet sınavı, 23 Aralık Cumartesi günü saat 14.00’da yapılacak. Sınav sonuçları ise 4 Ocak’ta ilan edilecek. Sınavdan en az 70 puan alan adaylar başarılı sayılacak ve direksiyon sınavına girebilecek. Sınava girecek adaylar, geçmiş yıl sorularına bakarak çalışma yapabilirler.

EHLİYET SINAV SORULARI İÇİN TIKLAYINIZ!

EHLİYET PUAN HESAPLAMA İÇİN TIKLAYINIZ!

EHLİYET SINAV SONUÇLARI SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ!

Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.

EHLİYET SINAVINDAN GEÇMEK İÇİN KAÇ PUAN GEREKİR?

Ehliyet sınavına girecek adayların en az 70 puan alması gerekir Adaylara toplamda 50 soru sorulur. Bu soruların 6 tanesi trafik adabı, 9 tanesi motor, 12 tanesi ilk yardım ve 23 tanesi de trafik dersinden sorulur. Her bir sorunun değeri, 2 puandır. En az 35 soruyu doğru cevaplandıran adaylar, sınavı başarıyla geçer. Sınavı geçen adaylar direksiyon sınavına girerler. Direksiyon sınavında da başarılı olunabilmesi için en az 70 puan gerekir. İki sınavdan da başarılı olanlar, stajyer ehliyet almaya hak kazanır.

DİREKSİYON SINAVI

Direksiyon sınavının ilk beş dakikasında adaya aracın tanınması ile ilgili sorular sorulur. Ardından sınav komisyonu ile araca binilir. Adayın aynaları kontrol etmesinden koltuğu ayarlamasına, direksiyon hakimiyetinden dönüş kurallarına uyup uymadığına kadar birçok noktaya dikkat edilir. Adayın yapacağı her hata, puan kaybetmesine neden olur. Sınav esnasında adayın güvenli sürüş yapamadığına karar verilirse, aracı usta öğretici sınav başlangıç yerine getirir. Direksiyon sınavında adaylar tarafından hata yapılmasında en büyük etken heyecandır. Bu nedenle adaylar sınav esnasında heyecanlarını kontrol altında tutmaya çalışmalıdır. Yapılan son düzenleme ile her adayın sınavından sonra 5 dakika ara verilir.
Direksiyon sınavının sonuçları, aynı gün içerisinde ya da ertesi gün sınav komisyonu tarafından ilan edilir. Başarılı olanlar stajyer ehliyet almaya hak kazanır.

STAJYER EHLİYET

Stajyer ehliyet için adaylara 2 yıllık süre verilir. Bu süre içerisinde 75 ceza puanına ulaşılmaması gerekir. 75 ceza puanına ulaşan adayların ehliyetleri alınır. Ehliyeti alınan adaylar, psikoteknik teste girerler. Test sonucunda da yeniden ehliyet alınabilmesi için, sürücü kursuna kayıt olunarak tekrar sınava girilmesi gerekir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin