Donör Çok, Makine Yok - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Donör Çok, Makine Yok

Lösemi çocuklar için hayat kurtarıcı bir öneme sahip olan trombosit bağışı, yeterli makine ve çalışan olmadığı için büyük ilçelerden alınamıyor. Türk Kızılayı, hayırseverler arıyor…
Özellikle lösemi hastası çocuklar için hayati bir önem taşıyan trombosit bağışı, kentin büyük ilçelerinde makine olmadığı için istenilen kadar stoklanamıyor. Türk Kızılayı Manisa Şubesi Kan Bağış Merkezi Müdürü İsmet Nardal, ilçelerden trombosit bağışı alınması için ilk olarak arsa bulunması gerektiği ve hayırseverlerle görüştüklerini ifade etti.

ÖZEL HABER BERFİN ADICAN 
Türk Kızılayı Manisa Şubesi Kan Bağışı Merkezi Müdürü İsmet Nardal, kentteki trombosit bağışıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

BÜYÜK İLÇELERDE TROMBOSİT ALINAMIYOR 
Manisa il genelinde 4 tane trombosit merkezi olduğunu ve bu makinelerin yalnızca kentin merkez ilçeleri olan Şehzadeler ve Yunusemre’de bulunduğunu ifade eden Müdür İsmet Nardal, “Şu anda il genelinde 4 makinemiz var. Merkez için yeterli makinemiz ve personelimiz var ama tabii bu durum hastalara bağlı olarak değişiyor. İlçede trombosit bağışı alacak makine yok. Manisa’nın Akhisar, Salihli ve Turgutlu gibi büyük ilçelerden trombosit bağışı alamıyoruz. Bu cihazlar araçlara konulup gezdirilecek cihazlar değil, sabit bir yerde durması gerekir. Biz cihazlarımızı merkezlerimizde sabit olarak tutuyoruz. Trombosit makineleri merkez için yeterli ama ilçeler için yeterli değil” dedi.

SENEDE 24 DEFA TROMBOSİT BAĞIŞI YAPABİLİRSİNİZ 
Türk Kızılayı Manisa Şubesi Kan Bağış Merkezi Müdürü İsmet Nardal son olarak şu ifadeleri kullandı, “Trombosit bağışı özellikle lösemi hastası çocuklar, kanser hastaları ve kanı pıhtılaşmayan hastalar için gereklidir. Kanaması durmayan hastalara trombosit verilir. Biz ilçelerde de, merkezde de kan bağışında bulunanları trombosit bağışı için bilgilendiriyoruz. Trombosit, haftada 2 defa, senede 24 defa verilebilir. Vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olmasını ve trombosit bağışında bulunmasını istiyoruz”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin