Çocuklarda Çakmak Gazı Kullanımı Arttı ALKÜ Düğmeye Bastı  - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Çocuklarda Çakmak Gazı Kullanımı Arttı ALKÜ Düğmeye Bastı 

Henüz 15 yaşındaki ortaokul öğrencisi Eyüp Ayhan'ın çakmak gazı çekerken can vermesinin yankıları sürüyor. ALKÜ Rektörü Pınarbaşı "Halk endişe içerisinde, göreve hazırız" dedi 
Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rektörü Ahmet Pınarbaşı, geçtiğimiz hafta içerisinde madde bağımlılığı sonucu hayatını kaybeden 15 yaşındaki Eyüp'ün durumuna sessiz kalmadı. Pınarbaşı, "Başka Eyüp'ler ölmesin" diyerek gerekirse Alanya İlçe Emniyet Müdürlüğü ile birlikte çalışabileceklerini, polise, öğretmenlere, velilere ve öğrencilere eğitim verebileceklerini söyledi. Pınarbaşı "Üniversitemizin bilindiği gibi Tıp Fakültesi var, işinde uzman öğretim görevlilerimiz var. Halk bu bağımlılık konusunda endişe içerisinde. Ortak çalışmalarla bunun önüne geçmenin yollarını arayabiliriz. Üniversite olarak üzerimize düşen neyse yapmaya hazırız. Bilimsel çalışmalar da yürütebiliriz" ifadelerini kullandı.

'YOKSUNLUK SENDROMU YAŞAMIŞ OLABİLİR' 

ALKÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Erkan Maytalman ise, bağımlılık tedavisinin zorlu bir süreç gerektirdiğini belirterek, uyuşturucuda yaş ortalamasının 12'ye kadar düştüğünü dile getirdi. Maytalman şunları söyledi: "Türkiye'de bağımlılık yaşı 12'ye kadar düştü. İlkokul çağındaki çocuklar bu illete bulaşabilme gerçeğiyle karşı karşıya. Bağımlılık yaşandıktan sonra da ne yazık ki tedavisi yok denecek kadar zor. Özellikle çocukların ruh sağlığının iyi olması bundan kaçınmada çok büyük faktör. Bir süre sonra çocuklarda 'Yoksunluk sendromu' oluşuyor. Bu da şöyle bir şey, bağımlı olduğu madde kendisi için yeterli gelmemeye başlıyor ve daha etkili maddelere yöneliyorlar. Eyüp de zannediyorum son olarak tüpgaz barındıran çakmak gazına yöneldi ve bu sonunu getirdi."

'UCUZ VE KOLAY ULAŞILABİLİR HALE GELDİ' 

Piyasada oldukça farklı bağımlılık yapıcı madde olduğunu dile getiren Maytalman "Çocukların bu maddelere bulaşmasında çok çeşitli nedenler var. Birincisi merak, ikincisi aile ve üçüncüsü arkadaş çevresi. Temelde aile ilişkileri kötü olan çocuklar daha eğilimli oluyor. Anne-baba ayrılığı büyük etken. Bunların toplamı psikolojik sorunlara, onlar da bağımlılığa neden oluyor. Buluğ çağından itibaren çocukların bu konuda bilgilendirilmesi gerekiyor. Çünkü artık bu maddeler çok çeşitli, sentetik olarak piyasada bulunuyor, çok kolay ve çok ucuza temin edilebiliyor. Bağımlılık sağlandıktan sonra da mücadele etmek güçleşiyor" diye konuştu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin