Çocuklar İçin Kitap Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Çocuklar İçin Kitap Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bu hafta, Dünya Çocuk Kitapları Haftası. Çocuklara kitap seçmenin ciddi bir iş olduğunu söyleyen Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Elçin Gölbaşı, çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmadan kitap sevgisi aşılamaya kadar kitap seçimiyle ilgili dikkat edilmesi gereken uyarılarda bulundu
Çocukları bebekliklerinden itibaren kitapla tanıştırmak gerektiğini söyleyen Elçin Gölbaşı, "1 yaş için dayanıklı kumaştan ve yıkanabilen bez kitaplar üretiliyorç Bebeklerde dokunarak anlama duyusu ilk aylarda geliştiğinden bez ya da kumaş ile üretilen kitaplar sayesinde çocuk, kitabın sayfaları çevrilebilen bir nesne olduğunu öğrenecektir.  2-3 yaş için ise sert karton sayfalı kitaplar kullanmaya başlayabiliriz. İlgisini çekmek için peluş bir fil hortumu, bir tırtıl, kelebek gibi dokunma duyusuna hitap eden unsurlar da bu kitapları eğlenceli hale getirecektir. 4-6 yaş arasında ise ince sayfalı kitaplara geçilebilir. Çocuklar ne kadar erken yaşta kitap okumaya başlarsa, alışkanlık kazanmaları o kadar erken olur" dedi.

'ANNE İLE BABANIN KİTAPTAN ALDIĞI HAZ ÇOCUĞUNA BULAŞIR'

Erken yaşta çocuklara kitap sevgisi aşılama görevinin anne babaya düştüğünü söyleyen Elçin Gölbaşı, "Okul öncesi çağda (0-6 yaş) çocuklar okuyamadığı için yetişkinlerin özellikle de anne-babaların çocuklarına kitap okuması gerekiyor. Ebeveynin kitaptan aldığı haz ve duyduğu neşe çocuğuna bulaşır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin