Çocuk Yaşta Evlilikler Sempozyumda Ele Alındı - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Çocuk Yaşta Evlilikler Sempozyumda Ele Alındı

Sivas'ta Suşehri Sağlık Yüksek Okulu tarafından "Çocuk Yaşta Evlilikler" konulu sempozyum düzenlendi.
Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Kültür Merkezi Kadı Burhaneddin Salonunda düzenlenen programa Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız'ın eşi Emine Yıldız, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı. Sempozyum öncesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri mini bir konser verdi.

Suşehri Sağlık Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nilüfer Tuğut yaptığı açılış konuşmasında, "Kadına yönelik her türlü şiddet yaşam hakkını tehdit eden temel insan hakları ihlali, anne ve çocuk sağlığını bozan son derece önemli bir toplum sağlığı sorunudur. Kadına yönelik şiddet, dünyada ve ülkemizde, genç-yaşlı, kentli-köylü, eğitimli-eğitimsiz, zengin-yoksul, ev kadını-çalışan kadın farkı olmaksızın, kadınların büyük çoğunluğunun yaşadıkları ortak bir sorundur. Ülkemizde ve dünyanın gelişmekte olan birçok ülkesinde çocuk hakları ihlallerinde ilk sırayı da çocuk yaşta evlilikler almaktadır." dedi.

CÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hilmi Ataseven ise yaptığı konuşmada, "Öteden beri söylediğim bir şey var, sadece kadına şiddet gibi veya çocuğa şiddet gibi bir olguyu kabullenmenin doğru olmayacağı kanaatindeyim veya bunun eksik olduğunu düşünüyorum. Ortada bir zulüm varsa bu herkese yönelik olabilir, ortada bir zalim vardır bir zulüm vardır. Gücü yeten haksız bir şekilde kanuna vicdana, ahlaka, örfe uygun olmayan bir şekilde daha zayıf bulduğu kesime zulüm etmektedir." ifadelerine yer verdi.
Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal ise, "Kadına Yönelik şiddet, şiddetin en yoğun olduğu bir alan. Kadına yönelik şiddet ismi yanlış bana göre, buna insana yönelik şiddet dememiz lazım. Canlıya şiddet olabilir insana şiddet olabilir, bu isimlendirme adı altında çalışma yapılmasının doğru olacağı kanaatindeyim." dedi.

Protokol konuşmaların ardından sempozyuma geçildi. Konuşmacılar sunumları ile katılımcıları bilgilendirildi.

SİVAS, (DHA)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin