Bunlar 2017’nin En İyi Buluşları Seçildi - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Bunlar 2017’nin En İyi Buluşları Seçildi

TIME Dergisi’nin her yıl düzenli olarak yayınladığı ve yılın en önemli buluşlarını derlediği listesinin 2017 sürümü açıklandı.
Bir önceki yıl listede uçan lambalardan, masaüstü DNA laboratuvarına kadar birçok ilginç buluş yer almıştı. Buluşları önceliklendirmeden derleyen liste, bu yıl da kullanışlı ve hayranlık uyandıran buluşlara sahip.

İşte 2017’nin en iyi buluşları ;

JIBO / Kendinizle bağdaştırabileceğiniz bir robot
899 dolar fiyatla satılan JIBO, Amazon Echo ve Google Home gibi yalnızca sesli yanıt veren akıllı asistanlardan farklı olarak jest ve mimiklerini kullanabiliyor, aile üyelerinin her biriyle özel ilişkiler kurabiliyor. Sosyal robot, çocuklara masal anlatırken, babalara haberleri okuması gerektiğinin ayrımını yapabiliyor.
eSight 3 / Yeniden görme yetisi kazandıran gözlük
Görme yetisi zayıflayan ya da tamamen nesneleri seçemez hale gelen insanlar için tasarlanan eSight, süper yüksek çözünürlüklü videolar ve dijital büyüteçler odağında çalışan algoritmalarıyla gözlüğü kullananların yeniden çevrelerine karşı görsel farkındalık edinmelerini sağlıyor. Şirketin geliştirdiği en uygun fiyatlı gözlük olan ESight 3, şubat ayında 9.995 dolar fiyatla satışa çıktı. Şirket ayrıca gözlüğe ihtiyaç duyan hastaları, gözlüğü satın almalarına yardımcı olacak finansal destekçilerle de tanıştırıyor.
Halo Top / Pişman etmeyen dondurma
Yarım litrelik kutularda 6 dolardan başlayan fiyatlarla satılan Halo Top isimli çok lezzetli dondurmalar yalnızca 360 kalori besin değerinde. Daha önce dondurmanın lezzetinden ödün verilmeden ulaşılamayan bu değer, tatlandırıcı olarak sıfır kalorili şekerotu, kamış şekeri ve şeker alkolü kullanılmasıyla mümkün oluyor.
Fenty Beauty, fondötenleri
Her ten rengine uygun fondötenler. Fenty Beauty, fondötenlerin genellikle açık ve koyu ten renklerine uygun olmasından yola çıkarak, dünyadaki tüm ten renkleri için 40 farklı fondöten geliştirdi. 34 dolara sattığı fondötenlerle tüm kadınlara hitap eden bu girişimi başlatan kişi ise ünlü pop şarkıcısı Rihanna’dan başkası değil.
Ember Mug / Çayı ve kahveyi sürekli sıcak tutan kupa
Sıcak içeceklerin ısı derecesi onlardan alınan lezzeti doğrudan etkiler. Çok sıcak olursa yanarsınız, soğuksa da içmeye değmeyecektir. Ember Technologies’in genç kurucusu Clay Alexader, bir insanın sıcak içeceğini yalnızca 37 saniye boyunca ideal sıcaklığında içebildiğini ölçtü ve buna karşı Ember Mug’ı yaptı. 79,95 dolar fiyatla satılan paslanmaz çelikten kahve kupası, içerisindeki içeceğin sıcaklığını sürekli 48 derecede tutuyor.
Thyssenkrupp MULTI / Her yöne gidebilen asansör sistemi
Almanya merkezli mühendislik şirketi Thyssenkrupp tarafından geliştirilen asansör sistemi MULTI, yüksek hızlı tren hatlarında kullanılan manyetik kaldırma tekniğimi kullanarak asansörlerin yalnızca aşağı yukarı değil, ileri-geri ve hatta çapraz dahi gidebilmelerini mümkün kılıyor.
Nike Pro Hijab / Müslüman sporcular için atletik türban
Geleneksel türbanlarla spor yapmak zor bir iş. Eğer türbanın materyali ağırsa sporcunun çok terlemesine sebep oluyor, hafifse de rekabet esnasında açılabiliyor. Nike Pro Hijab, nefes alabilen hafif kumaştan malzemesi ve ergonomisiyle müslüman atletler için geliştirildi. Atletik türban 35 dolar fiyatla satılıyor.
Forward / Önleyici tedaviyi yeniden tanımlayan klinik
İnsanların genellikle hasta olduktan sonra doktora gitme alışkanlığını değiştirmek isteyen Forward isimli klinikler, spor ile sağlık kontrolünün bir araya getirildiği yeni bir yaklaşım sergiliyor. Aylık 149 dolar karşılığında kliniğe üye olan kişiler, genetik izleme, kan testi, kilo verme planlaması ve rutin doktor kontrolleri gibi sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyor.
Willow Pump / Taşınabilir ve giyilebilir göğüs pompası
Emzirmek annelerin hareketliliğini engelleyen ve günlük yaşamlarını büyük sekteye uğratan bir görev. Günümüzdeki göğüs pompalarının çok gürültülü ve büyük cihazlar olduğundan bu soruna kısmen bir çözüm getiriyordu. Sutyenin içine takılabilen Willow Pump ise her an her yerde sessizce süt pompalayabiliyor. Giyilebilir göğüs pompası 480 dolara satılıyor.
Michelin Vision Concept / Havasız otomobil lastikleri
Michelin şirketi tarafından tanıtılan akıllı lastik konsepti Vision, 3B basılmış parçalarla lastiğin değiştirilmeden her an farklı yol koşullarına hazır hale getirilebilmesini sağlıyor.
Norton Core / Akıllı evleri koruyan kablosuz router
Akıllı evdeki tüm cihazları birbirine bağlayan Norton Core, aynı zamanda tüm bu cihazların güvenliğini de sağlıyor. 279 dolara satılan Router, akıllı nesneleri hedef alabilecek yeni saldırılara karşı sürekli güncelleniyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin