Boşanma Sonrası Çocuk İcraya Konu Olmayacak - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Boşanma Sonrası Çocuk İcraya Konu Olmayacak

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Mağdur Hakları Kanun Tasarısı Taslağı’nda, boşanma süreci ve sonrasında “çocuk teslimi” ve “çocukla görüşme” konularında düzenlemelerin yer aldığını belirterek, “Artık çocuklar bir meta gibi icraya konu olmayacaktır” dedi.
Adalet Bakanlığı Mağdur Hakları Daire Başkanlığı “Çocuk Adaletinde Yeni Arayışlar: Etkin Politika Geliştirme Çalıştayı” düzenledi. Burada konuşan Gül, suça itilen çocukların rehabilite edilerek topluma kazandırılmasının önemine işaret ederek, “Çocukların suça bulaşmalarının ve suç mağduru olmalarının önündeki birinci koruma kalkanı ailedir. En kritik ve kilit rol devlet kurumlarından da önce aileye düşmektedir” dedi. Gül, hazırlanan taslağın görüşe sunulduğunu hatırlatarak şunları kaydetti:

‘İcra konusu değil’

“Taslakta mağdurlara yönelik psikososyal destek, maddi yardım, istihdam ve tedavi gibi temel hizmetlerin verilmesi düzenlemeleri de yer aldı. Taslak, boşanma dava süreci ve sonrasında ebeveynler ve çocuklar açısından zorlu bir süreç olarak karşımıza çıkan ‘çocuk teslimi’ ve ‘çocukla görüşme’ye dair kararların yerine getirilmesinde de yeni düzenlemeler içermektedir. Böylelikle çocuklar bir meta gibi icraya konu olmayacaktır. Tamamen yeni bir modelle, psikolog ve pedagoglar gibi uzmanlar aracılığıyla yıpratılmadan ve yara almadan ebeveynleriyle görüşmesi sağlanacaktır."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin