Bill Gates Alzheimer Araştırması İçin 50 Milyon Dolar Veriyor - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Bill Gates Alzheimer Araştırması İçin 50 Milyon Dolar Veriyor

Microsoft'un kurucu ortağı Bill Gates Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Alzheimer hastalığının tedavisinde araştırma finansmanı için 50 milyon dolar yatırım yaptığını söyledi.
Gates, blogundaki bir girişte, yatırımını onun hayırsever Bill & Melinda Gates Vakfı ile değil de kişisel servetinden yapıyor olduğunu söyledi.

Gates, "Yaşamımızı olumsuz etkileyen tüm rahatsızlıklardan biri, toplum için özellikle büyük bir tehlike olarak öne çıkıyor: Alzheimer hastalığı."

"Bilim adamları, Alzheimer hastalığının sebebinin tam olarak neye sebep olduğunu veya hastalığın beyne zarar vermesini nasıl engelleyeceklerini anlamamıştır" dedi. "Amerika Birleşik Devletleri'nde, herhangi bir anlamlı tedavi olmadan ilk 10'da ölüm nedeni bu" dedi.

Gates, demansa yönelik yenilikçi araştırmaları destekleyen özel bir kamu girişimiyle Londra merkezli Demans Bulma Fonu'na 50 milyon dolar yatırım yapacağını açıkladı.

Çok milyarderli hayırsever, gelişmiş tıbbi bakım insanların daha uzun yaşadığı anlamına gelmesinden dolayı, dünya çapında yaklaşık 50 milyon insanı etkileyen Alzheimer tedavisinin bulunmasının özellikle acil olduğunu söyledi.

Kendi babasının yakında 92. doğum gününü kutlayacağını belirtti - "doğduğunda neredeyse düşünülemez bir dönüm noktası".

Gates, 80'lerin ortalarında yaşayan insanlar için Alzheimer geliştirmenin neredeyse yüzde 50'sinin olduğunu söyledi.

"Hastalığı 60'lı ya da 70'li yıllarınızda bulursanız, on yıllardır pahalı bakıma gereksinim duyabilirsiniz" dedi.

Gates, "Önemli bir gelişme olmazsa, harcamalar gelecek yıllarda ve gelecek on yıllarda sağlık bütçelerini sıkmaya devam edecek" dedi.

Gates, Alzheimer'e karşı ilerleme kaydetmenin uzun vadeli bir proje olacağını kabul etti.

"İlk Alzheimer tedavileri, on yıl daha fazla meyve vermeyecek ve ilk başta çok pahalı olacak" dedi.

"O gün geldiğinde kuruluşumuz yoksul ülkelerde erişimi nasıl genişletebileceğimizi düşünebilir" dedi.

Ancak Gates iyimser olduğunu söyledi.

"Bilimsel yeniliğin bir zamanlar garantili katiller olan HIV gibi ilaçların kontrolünde tutulabilen kronik hastalıklara dönüştüğünü gördük" dedi. "Sanırım aynı şeyi (veya daha iyi) Alzheimer ile yapabiliriz."

Bill & Melinda Gates Vakfı yoksul ülkelerde sıtma ve çocuk felcisi gibi bulaşıcı hastalıklarla mücadeleye ağırlık veriyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin