Bebeklerde Temel Güven Duygusu - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Bebeklerde Temel Güven Duygusu

Merhaba bu ay ki köşemizde; çocuk gelişiminde sıkça dile getirdiğimiz temel güven duygusundan bahsetmek istedim. 0-2 yaşta bebek tüm ihtiyaçlarını ağlayarak dile getirir. İhtiyaçları bellidir; karnı acıkır  ,altı kirlenir ve sıcaklık ihtiyacının giderilmesini bekler.Bunların ihtiyaç belirdiği an olmasını ister. Bu dönemde algısı dış dünyaya kapalı olan bebek için bu isteklerin düzenli yapılması ve sürekli yapılması önemlidir. İşte bu ihtiyaçlar zamanında , sürekli ve düzenli olarak karşılanmaz ise; bebekte yavaş yavaş bakım veren kişiye (anne veya bakıcı) güvensizlik oluşur.

Bebek hiç tartışmasız anne karnında güvendedir. İhtiyaçları zamanında karşılanmayan bebek, zamanla dünyanın güvensiz bir yer olduğunu  düşünebilir,  insanlara da güvenmeyebilir.Bu durumun sonucu olarak ta; kendine güvenmeme sorunları, kıskançlık eş ilişkilerinde problemler ve dışa dönük sosyal sorunlar ortaya çıkabilir.

Ne yapmalıyız?

Anne bebek arasındaki en güçlü bağ elbette ki emzirme ile sağlanır. Bebeğin ihtiyaç duyduğu sıklıkla emzirilmesi güven duygusunu kuvvetlendirir. Emzirirken göz teması kurmak bebeğin duygusal gelişimi için çok önemlidir. Bebeği sürekli memede tutmak da sakıncalıdır. Bebek anneye bağımlılık geliştirebileceği gibi annede de bebeğe karşı bağımlılık oluşur. Okulların ilk günü oluşan kargaşanın temel nedeni bu durumlardır.Sağlıklı olan güvenli bağlanmadır bağımlılık ile karıştırmamak gerekir.

Her anne bebeğini emziremeyebilir; bebeğin emme güdüsünün bir şekilde doyurulması gereklidir. Yalancı emzik bu noktada işe yarayabilir, ihtiyacı bittiğinde bebek kendiliğinden bırakacaktır.Çalışan anneler mutlaka bebekleri ile vakit geçirmeli, büyük annelerin baktığı bebekler akşam mutlaka kendi evinde uyumalıdır.Temel güven duygusu, sağlıklı gelişen bebekte, ileride sağlıklı bir erişkin olmanın temelini atmış olur.

SEVGİ İLE…
Emel Sevencan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin