Bakanlık'tan "Dijital Oyun" Raporu - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Bakanlık'tan "Dijital Oyun" Raporu

Dijital oyunların çocuklar üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri ile  koruyucu-önleyici politikalar doğrultusunda aileleri bilinçlendirme faaliyetleri  kapsamında neler yapılabileceğinin tartışıldığı sempozyumun çalıştay raporunda,  dijital oyunların çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri ile çocuklar ve aileler  açısından taşıdığı riskler nedeniyle gündemdeki yerini koruduğu ifade edildi.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca geçen ay düzenlenen "Dijital  Oyunlar Çalıştayı ve Sempozyumu"nun çalıştay raporu yayımlandı.

Raporda dijital oyunların, dil gelişiminde aksamalara ve gelişim  geriliğine, zaman israfına ve erteleme davranışının yerleşmesine, duygu  kontrollerinde zorluk yaşama ve kişilik bozukluklarına, asosyalleşme ve aile içi  iletişimin azalmasına, sanal ile gerçeklik arasındaki farkı ayırt etmede güçlük  çekilmesine, akademik ve kişisel başarının olumsuz etkilenmesine, bağımlılık,  obezite, dikkat bozukluğu gibi sağlık problemlerine, kötü dil gelişimi, şiddet  unsurları içerikleri nedeniyle saldırgan duygu, düşünce ve davranışların  gelişmesine sebep olduğu vurgulandı.

Dijital oyunlar ve Türk aile yapısı

Çocuklar arasında popülerliği yüksek oyunların yabancı menşeli olduğu  için Türk aile yapısına uygun bulunmadığı belirtilen raporda, bu durumun da  ebeveynler ile çocuklar arasında çatışmaların artmasına ve dijital oyunların  çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerinin daha fazla görülmesine sebep olduğuna  dikkat çekildi.

Raporda, Türk kültürü ve manevi değerleri ile uyumlu "Niloya",  "Rafadan Tayfa", "Keloğlan" gibi yerel karakterlerin yer aldığı içerikteki  oyunların geliştirilebileceği önerisinde bulunuldu.

Dijital oyunlar üzerinden çocuk istismarı

Çevrimiçi oyunlar üzerinden yapılan konuşmalar anlık takip  edilemediğinden koruyucu ve önleyici bir mekanizma geliştirmenin zorlu olduğu  vurgulanan raporda, "Çocuğun karşısındaki aktörlerin kimlik bilgilerine ilişkin  detaylı bilgiler mevcut olmadığından, çevrimiçi oyunlar çocuklar için istismar  riskini artırmaktadır. Çevrimiçi oyunlar üzerinden cinsel istismar vakaları,  gelen bildirimlerin yüzde doksanını oluşturmaktadır. İster oyun içeriğinden  kaynaklı, ister oyunculardan kaynaklı dijital oyunlar üzerinden cinsel çocuk  istismarı evrensel suç olarak kabul edilmektedir." değerlendirmelerine yer  verildi.

Raporda, çevrimiçi oyunlar ve sosyal medya platformları üzerinden  işlenen çocuk istismarı suçunun tespitini sağlayacak otomatize edilmiş bir sistem  bulunmadığından, çocuk istismarı ile mücadelenin daha etkin olabilmesi adına  çocuk ve vatandaşlar aracılığı ile mağduriyetlere ilişkin farkındalığın ve hukuki  bildirimlerin artmasının önemli olduğu belirtildi.

Dijital oyunlar konusunda ailelere rehberlik

Raporda, ailelerin, hangi oyunların çocukları tarafından  oynanabileceği hususunda yeterli ve erişilebilir bilgiye sahip olmadığına dikkat  çekilerek, ailelere dijital oyunlar konusunda rehberlik edecek materyallerin  uzmanlar tarafından hazırlanması gerektiği kaydedildi. Anne babaların teknoloji  ve interneti bilinçli bir şekilde kullanması, yani dijital okuryazarlık kazanması  gerektiğinin vurgulandığı raporda, bu konuda ailelerin çeşitli eğitim  faaliyetlerine katılabileceği tavsiyesinde bulunuldu.

Ailelere "oyun bağımlılığını" azaltma önerileri

Çalıştayın sonuç raporunda çocuklarda dijital oyun bağımlılığını  önlemeye yönelik aileler için çeşitli önerilere yer verildi. Çocukların oyun  başında geçirdikleri vaktin ailelerince mutlaka kontrol edilerek kısıtlanması  gerektiği aktarılan raporda, oyun seçimlerinin de ailelerce denetlenmesi  gerektiği kaydedildi.

Çocukların oyun oynama sürelerini ve ihtiyaçlarını azaltmak amacıyla  ailelerin çocukları ile kaliteli zaman geçirmesinin önemine işaret edilen  raporda, şu değerlendirme yapıldı:

"Çocukların zaman ayırdığı ve enerjisini harcayabileceği faaliyetler  çeşitli olmalıdır. Aileler çocukların farklı etkinliklere katılmasını ya da  farklı sosyal ortamlara katılmasını destekleyebilir. Böylece çocukların oyun  dışında zaman ayıracağı başka faaliyetler de olur. Aileler, çocukları ile  iletişim halinde ve onlardaki değişimi gözlemleyebilecek yakınlıkta olmalıdır.  Böylece çocuklarda görülebilecek oyun bağımlılığı belirtilerini önceden tespit  edebilir ve çocukları ile bu konuda konuşabilir, bu da yeterli olmazsa bir  uzmandan yardım alabilirler."

"Dijital oyunlar platformu kurulmalıdır"

Türkiye'de dijital oyunlarla ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının  yürüttüğü koruyucu ve önleyici politikalara ilişkin değerlendirmelerin de  yapıldığı raporda, aileleri ve çocukları bu konuda bilinçlendirmeye yönelik kamu  spotları ve kısa filmler hazırlanabileceği, aile dostu dizi ve yapımların  içeriğine de duyarlılık artırıcı eklemeler yapılabileceği ifade edildi.

Dijital tehlikelere yönelik çocuklara farkındalık eğitimleri verilmesi  ve bu eğitimlerin de yaş gruplarına uygun, çocukların tanıdığı kahramanların  ağzından verilebilecek içerikte saha çalışmaları ile oluşturulması gerektiği  aktarılan raporda, "Ailelerin çocuklarının oynadığı dijital oyunlar ve içerikleri  hakkında bilgi edinebileceği, alanında uzman kişilerin ve diğer ailelerin de yer  aldığı, filtreleme sisteminin bulunduğu ve ailelerin canlı olarak iletişim ve  etkileşim kurabildiği bir 'dijital oyunlar platformu' kurulmalıdır." önerisinde  bulunuldu.

Raporda, yurt dışında çocukları internetin zararlı içeriklerine karşı  korumak amacıyla oluşturulan "Common Sense Media" isimli internet sitesine dikkat  çekildi. Raporda, "Çocukların medya ve teknolojinin zararlı etkilerinden  korunması amacıyla ailelere ve eğitimcilere rehberlik edici  'commonsensemedia.org' benzeri bir proje başlatılması, aile içi iletişimi  güçlendirecek programlar oluşturulması, kaliteli ve eğitsel içeriklere sahip,  Türk toplum yapısı ile uyumlu ve çocukların sağlıklı gelişimini destekleyen oyun  tasarımlarının artırılması ve desteklenmesi ve konuda uzmanlık sağlayacak  üniversiteler arası merkezlerin oluşturulması" önerileri de getirildi.

"Bilişim suçları ile mücadele konusunda ayrı bir kanun getirilmeli"

Dijital oyunlar platformu üzerinden pedofili ile mücadelede  uluslararası uygulama örneklerinin incelenmesi ve koordineli çalışmalar yapılması  gerektiği aktarılan raporda, şunlar kaydedildi:

"Dijital oyunlar üzerinden ihmal ve istismarın bildirim ve müdahale  mekanizmasının olduğu bir sistem kurulmalı. Dijital dünyanın dinamik yapısı  sebebiyle mevcut yasal düzenlemeler bilişim suçlarını da kapsayacak şekilde  güncellenmeli ya da bilişim suçları ile mücadele konusunda ayrı bir kanun  getirilmeli. İlgili kurum ve kuruluşlar tarafından, çocukların gelişimini olumsuz  yönde etkileyen ve internet ortamında yayınlanan içeriklerin engellenebilmesi  hususunda ve online cinsel istismar konusunda istismarcılara yönelik caydırıcı  yasal düzenlemeler yapılmalı.

Dijital oyunlar için Türk toplum yapısı ile uyumlu bir derecelendirme  ve sınıflandırma sisteminin oluşturulmalı ve görevlendirilecek kurumun ticari  kaygılar gütmeyen kurumlar arasından seçilmeli. Çocukların, gençlerin,  oyuncuların ve ailelerin de yer aldığı onların duygu, düşünce ve önerilerinin  alınabileceği paneller ve çalışmalar düzenlenmeli."

Raporda ayrıca çocuklar için araştırma ve eğitim odaklı çalışmaların  yapılabileceği Ar-Ge faaliyetlerine yatırım yapılması, akademik ve bilimsel  çalışmalara destek verilmesi, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerle  koordineli çalışılması ile çalışabilecek konular konusunda rehberlik edebilecek  merkezi bir kurumun da kurulması önerilerine yer verildi.

AA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin