Adrese Dayalı Eğitim Sistemi Yeni Rant Yarattı: Fen Lisesi Yakınında Kiralık Daire - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Adrese Dayalı Eğitim Sistemi Yeni Rant Yarattı: Fen Lisesi Yakınında Kiralık Daire

Milli Eğitim Bakanı tarafından açıklanan TEOG sonrası sistem değişikliğine ilk reaksiyon emlakçılardan geldi. Emlakçılar verdikleri kiralık ve satılık ev ilanlarına 'Fen lisesi yakını', 'Sosyal bilimler lisesi karşısı' ifadelerini ekledi.

TEOG yerine öğrencilerin adrese göre yerleştirileceği sistemi ilk benimseyenler emlakçılar oldu. Kiralık ve satılık ev ilanlarına “Fen lisesi yakını”, “Sosyal bilimler lisesi karşısı” ibareleri eklendi. Liselere geçişte TEOG yerine gelen “mahalle okuluna dönüşü” öngören yeni sistem emlak sektöründe de kiralık ve satılık ev ilanlarının değişmesine neden oldu.

Habertürk gazetesinde yer alan habere göre emlakçılar daha önce evin bulunduğu semt ya da oda sayısının öne çıktığı kiralık ve satılık ev ilanlarını artık “Fen lisesi yakınında”, “Sosyal bilimler lisesi karşısında” şeklinde değiştirildi.

Adreslerine göre yerleştirilecek

Önceki gün Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG yerine gelen sistemi açıkladı. Buna göre öğrencilerin yüzde 92’si oluşturulacak eğitim bölgelerinde adreslerine göre 5 tercihlerinden birine yerleştirilecek, yüzde 8’i ise ‘nitelikli’ 600 liseye sınavla girecek. Yaklaşık 1.1 milyon öğrencinin adrese dayalı yerleştirmeye göre liselere yerleştirileceğinin açıklanması üzerine emlakçılar ve ev sahipleri, kiralık ve satılık ev ilanlarında “sisteme uygun” güncelleme yaptı. İlan başlıklarındaki, oda sayısı, toplu taşımaya yakınlık, dairenin yaşı, bulunduğu semt gibi seçenekler yerini okul isimlerine bıraktı. İlanlar arasında, “Çocuğunuzun geleceği için fen lisesine yakın sahibinden kiralık” ifadesine yer veren oldu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin