Yarını Kodlayanlar Projesi - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Yarını Kodlayanlar Projesi


Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat, Türkiye’nin dijital dönüşümüne öncülük etmek ve genç nesilleri eğitimle güçlendirerek kodlama bilincini yaymak için bir araya geldi.
“Yarını Kodlayanlar” projesindeki eğitimler sayesinde çocuklarımız sadece teknoloji tüketicisi olmayıp yeni teknoloji ya da dijital eser yaratmanın yollarını öğreniyor. Proje bu yönüyle kodlama, liderliğini yaptığımız Dijital Dönüşüm vizyonuyla da doğrudan örtüşüyor.
Proje kapsamında verdiğimiz eğitimlerde çocuklara 4 temel değeri öğretmeyi hedefliyoruz:
  • Hayal et,
  • Tasarla,
  • Yap
  • Paylaş.
Bu değerler, “kendin yap” kültürünün de temelini oluşturuyor. Yeni fikirler her zaman hayal etmekle başlar. Çocuklarımızın hayal gücünü harekete geçirmeyi hedefliyoruz. Onlara hayal ettikleri düşünceleri tasarlama imkânı sunuyoruz.
Uygulama illerimizde 7-14 yaş arasındaki çocuklara, 4 saat boyunca “Scratch” programlama dili eğitimleri gerçekleştiriyoruz. Bununla birlikte çocukların yaratıcı düşünme becerileri ile algoritmaya ve kodlamaya giriş yapmalarını sağlıyoruz. Sonrasında eğitimi alan çocuklarla “Hackathon” etkinlikleri gerçekleştiriyoruz.
Arduino son yılların en popüler elektronik prototip geliştirme kartlarından biridir. Kullanımının kolay olması ve açık kaynak kodlu olması beraberinde birçok uyumlu donanımın ve dokümantasyonun ortaya çıkmasını sağlamıştır. Günümüzde birçok prototipleme aracının kullanımı zor ve pahalı olmasına karşın Arduino’nun ucuz ve programlamasının kolay olması nedeniyle Arduino tercih sebebi haline gelmiştir.
Yarını Kodlayanlar Projesi’nde sadece İstanbul özelinde 10 – 14 yaş grubundaki çocuklara sunacağı bir diğer  basamak eğitim ise Arduino eğitimidir. Projenin 16 saatlik Arduino eğitiminde çocuklar temel elektronik konularından, temel elektronik bileşenlerine, üç boyutlu modellemeden proje yaratım ve prototipleme süreçlerine uzanan uçtan uca bir eğitime erişme fırsatı yakalayacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin