O oyuncaklar geri dönüyor! - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

O oyuncaklar geri dönüyor!

Karadeniz Ekolojik Kalkınma Derneği, yeni nesil çocukların hiç bilmediği hatta büyüklerin bile zamanla unuttuğu 'geleneksel doğal oyuncakları' yeniden üretmek için atölye kurmaya hazırlanıyor.


Karadeniz Ekolojik Kalkınma Derneği, çocukların kendileri için yapılan yatırımlar hakkında söz sahibi olabilecekleri konusunda farkındalık oluşturmak amacı ile başlatmış olduğu "Çocukların Karar Mekanizmalarına Katılımını ve Ekolojik Yaşam Kültürü Geliştirme Projesi" ile ilgili olarak basın toplantısı düzenledi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Gürgenci, "Yarınlarımız çocuklarımıza kendi yaşadıklarımızdan azıcık da olsa bir kubbe anılar bırakabilirsek kendimizi mutlu sayacağız" dedi.

ŞEHİRDE ANKET YAPILACAK

Proje hakkında bilgiler veren Karadeniz Ekolojik Kalkınma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Adanır, "Hepimiz şikayet ediyoruz çocuklarımız artık sokaklarda oynamıyor, çocuklarımız sadece dijital oyuncaklar ile oynuyor çocuklarımız obeziteye yatkın diye ama ne yapıyoruz sadece öğütler veriyoruz. Bu proje de bunu biraz ileriye taşıyacağız. Geleneksel çocuk oyuncaklarımızın yeniden üretilmesi ile ilgili bir start alacağız Giresun'da. Kültür Bakanlığımızın ve İl Kültür Müdürlüğümüz ile bu startı veriyoruz. Giresun'da pilot bölge olarak Görele İlçesi'ni seçtik.

Öncelikle sizlerden, herkesten hangi oyunları, hangi geleneksel oyuncakları yeniden üretmemizi istersiniz, hangi oyuncağı yeniden çocuklarımızın elinde görmeyi isterseniz bununla ilgili olarak bir anket çalışması yapacağız bölgemizde. Bu anket sonrasında üretilmesi mümkün olan geleneksel doğal oyuncakların yeniden üretilmesi ile ilgili bir atölyemiz olacak" diye konuştu.

Proje ortağı olan Görele Belediyesi'nin Başkanı Tolga Erener ise, "Bizim çocukluğumuz da, hatta bizim atalarımızın çocukluğunda yaşanan şeyleri o paylaşmayı, o duyguları tekrar aktarabilirsek ne mutlu bize. Biz de Görele Belediyesi olarak olarak bu projenin bir ayağı olacağız ve destekleyeceğiz" şeklinde konuştu.

Giresun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde gerçekleşen basın toplantısına Giresun İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Gürgenci, Görele Belediye Başkanı Tolga Erener, Karadeniz Ekolojik Kalkınma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Adanır katıldı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin