Kadın cinayetleri davalarında tarihi adım. - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Kadın cinayetleri davalarında tarihi adım.


Orhan Munis’in cinayeti öfke patlaması altında işlemediği, cinayetin düşünme, karar, planlama ve icra safhalarının bulunduğunu vurgulayan Yargıtay Başsavcılığı ise kararın bozulmasını istedi...

Yargıtay, hemen her kadın cinayetinden sonra öldürülen kadını suçlu gösterecek biçimde kullanılan, son olarak okul önünde öldürülen Helin Palandöken için de tekrarlanan, yargılama sırasında ceza indirimine yol açan “söylemler” konusunda tarihi bir karar verecek.

Milliyet’ten Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre; Yargıtay Başsavcılığı, Ankara’da, evlenme teklifini reddeden Hatice Kaçmaz’ı öldüren Orhan Munis’in yargılandığı davada, büyük önem taşıyan bir tebliğnameye imza attı. Başsavcılık, yerel mahkemenin Kaçmaz’ı 15 yerinden bıçaklayarak öldüren Munis’in eyleminin “tasarlayarak öldürme” sayılmamasına yönelik kararın bozulmasını istedi. Munis’e ceza verirken çok tartışılacak bir yoruma imza atarak, cinayetin “tutkulu sevgi” nedeniyle işlendiğini belirten mahkemenin kararının doğruyu yansıtmadığının anlatıldığı tebliğnamede, “cinayet düşünme, karar, planlama ve icra safhalarıyla işlenmiştir” denildi. Yargıtay, tebliğname doğrultusunda karar verirse, silah edinerek kadın cinayeti işleyenlerin, “Sevgi ya da kıskançlıktan dolayı, öfke patlaması ile cinayeti işlediği, tahrik olduğu” gibi gerekçelerin önünün kesilmesi için büyük bir adım atılmış olacak.

15 YERİNDEN BIÇAKLAYARAK ÖLDÜRMÜŞTÜ

Kadın cinayetlerini işleyen sanıklar genellikle, “aşıktım, kıskandım, küfür etti” gibi gerekçelerle eylemini açıklıyor ve medyaya “aşk cinayeti” olarak yansıyan bu olaylarda mahkemeler sanığın “tahrik” altında suçu işlediği, öfke patlaması yaşadığı gibi yorumlar yapabiliyor.

Ankara’daki Hatice Kaçmaz cinayetinde de benzer bir süreç yaşandı. Eşini trafik kazasında kaybeden ve üç buçuk yaşında bir kızı olan TRT Sanatçısı Hatice Kaçmaz’a (33), defalarca evlilik teklif eden Orhan Munis reddedilmesine rağmen ısrarını sürdürdü. Kaçmaz, sürekli kendisini rahatsız eden Munis’le, büyük ısrarı sonucu parkta buluştu. Munis, yeniden reddedilince Kaçmaz’ı 15 yerinden bıçaklayarak öldürdü.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin