Her yıl 15 milyon kız çocuğu erken yaşta 'evlendiriliyor' - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Her yıl 15 milyon kız çocuğu erken yaşta 'evlendiriliyor'

Düzenlenen uluslararası bir konferasta, "evlendirilen" çocuklar masaya yatırıldı.

Senegal'in başkenti Dakar'da gerçekleşen bir konferansta çocuk yaşta yapılan "evlilikler" masaya yatırıldı.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre  Save The Childiren örgütü başkanı ve Danimarka eski başbakanı Helle Thorning-Schmidt konferansa katılanlar arasındaydı. Schmidt, çocuk yaşta "evlilik" yüzünden kız çocuklarının hem okulu bırakmak zorunda kaldıklarına hem de yaşamları boyunca yapabileceklerinin önüne set çekildiğine dikkat çekerken dünya genelinde her yıl yaklaşık 15 milyon kız çocuğunun "evlendirildiğinde" 18 yaşın altında olduğunu belirtti.

Schmidt ayrıca, çocuk yaştaki "evliliklerin" hamilelik yaşını da düşürdüğünü, bu sebeple ölü doğum sayılarının arttığını ve bu durumun "genç yaştaki anneler için ağır hastalıklara yol açabileceğini" söyledi.

Gerçekleşen uluslararası konferansta, "çocuk yaşta evliliklerin en çok olduğu ülkelerin Güney Asya ülkeleri ile batı ve merkez Afrika ülkeleri olduğu" belirtildi. Batı Afrika ülkeleri ile Orta Afrika Cumhuriyeti'nde günümüzde 20 ila 24 yaşları arasında olan genç kadınların yüzde 40'ının 18 yaşından küçükken "evlendirildikleri" de kaydedilen bilgiler arasındaydı.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin