Doç. Dr. Öyekçin 'Müzik ve Bağımlılığı' anlattı... - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Doç. Dr. Öyekçin 'Müzik ve Bağımlılığı' anlattı...

Çanakkale Tabip Odası tarafından Sürekli Tıp Eğitimi Etkinlikleri kapsamında ‘Müzik ve Bağımlılık’ isimli panel, hafta sonu Ece Ayhan Kültür Evi’nde Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Demet Güleç Öyekçin’in sunumu ile gerçekleşti.


Öyekçin sunumunda; “Müzik ve Bağımlılık oldukça geniş bir konu. Müzik ne kadar eski. İnsanlık tarihçesinin en eski icatlarından bir tanesi. Maddelerde aynı şekilde, maddelerin kullanılmasının insan hayatında birçok sebeplerle yeri var. Sunum akışında müzikten ve maddelerin tarihçesinden daha sonra müziğin beyni nasıl etkilediğini, müzik dinlerken beynimizde neler oluyor, müzisyenler müzik yaparken beyinlerinde neler oluyor bunlardan söz etmeye çalışacağız” dedi.

 Öyekçin, müziğin beyinle olan bağlantısını ise; “Müzik beyinle bağlantı sağlayabilen, farklı özel bir uyarımı olan bir araç. Sadece kortikal yapılar dediğimiz evrimin en üst basamağında gelişmiş olan yapıların değil, evrimsel olarak daha ilkel beyin bölgelerinin ve bunların birbirleri ile olan bağlantılarının daha yoğun bir şekilde oluşmasını ve oluşan bağlantılarında etkinleşmesini sağlıyor. Çok yönlü bir etki yaratıyor, bilişsel, düşünsel, işitsel, afektif ve haz. Bütün bu beyin bölgelerinin aynı anda etkinleşmesi ve bizim bundan keyif almamız. Bir şey dinlediğimizde ‘tüylerim diken diken oldu’ deriz. Sizi çok etkileyen bir şeydir. Ya da, ‘çok eski zamanlara gittik’ deriz. Nostaljide yolculuk yaparız. Çok bilinç dışı bir süreç bu. Müziğin, hem görsel imajinasyon, epizodik bellek dediğimiz özel çalışmalarla terapetik müdahaleler ile örtük bellek dediğimiz süreçleri etkinleştiren bir özelliği var” şeklinde ifade etti.

 (Oya Koyuncu)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin