Devteşti Göçmen Sağlık Merkezi Açıldı - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Devteşti Göçmen Sağlık Merkezi Açıldı

Harran Üniversitesi ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun ortaklaşa yapmış olduğu Devteşti Kadın Dayanışma Merkezinin açılışı yapıldı.
Şanlıurfa’da Suriyeli mültecilerin fazla olması ve bunlara psiko-sosyal destek vermek amacı ile yapılan Kadın Dayanışma Merkezlerinin Devteşteki merkezi açıldı. Suriye’den Türkiye’ye gelen ve Şanlıurfa’da yaşıyan mültecilere psiko-sosyal destek vermek için açılan merkez Harran Üniversitesi, Birleşmiş Milletler Nufüs Fonu ve Halk Sağlığı Müdürlüğ ortaklaşa yapıldı. Toplantıya Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Türkiye Temsilcisi Karl Kulessa, Harran Üniversitesi Rektörü Tamazan Taşaltın ve birçok davetli katıldı.

Toplantıda konuşan Harran Üniversitesi Rektörü Ramazan Taşaltın, bu tür yerleri açmadaki amaçlarının Şanlıurfa’da sayıları oldukça fazla olan Suriyeli mülteci kadınlara daha fazal destek olmak olduğunu belirtti.

‘Suriyeli Kadınlar daha fazla ilgi görecekler’

Taşlatın, “Doktorların en fazla zaman kaybettiği yer ise hastalığın tezhibidir. Hastalığı teşhis etse bir an önce tedaviye başlayacak fakat hastalığı teşhis edemediği için baya vakit geçiyor hele hele bide dil farkı olursa Suriyeli olursa bu daha da artıyor, doktorun doktorluk süresini kullanma süresi arttırıyor. Doktorun önüne tıpla ilgili bilgiler gelse hemen iki dakikada teşhisi koyacak ama ama o bilgiler alana kadar baya vakit geçiyor. Bu proje pilot bir projedir, bölge olarak buranında seçilmesi ise seçilmiş bir bölge önce buradan başlamak bundan sonra bütün bölgelere yapacağız. Suriyeli mülteci sayıları burada daha fazla bundan Birleşmiş Milletler ve Üniversitemizdeki çalışanlar bundan çok büyük emekleri var.” dedi.

Amaç Suriyeli kadınların sağlıklarını kontrol etmektir

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Türkiye Temsilcisi Karl Kulessa, “Özellikle Suriye’deki insani krizler esnasında burada gördüğümüz kadın ve kızların güçlendirilmesi adına Şanlıurfa’da açılmış olan Kadın Dayanışma Merkezine davet edilmiş olmam benim için büyük bir onur ve gururdur. Özelikle mültecilerin büyük bir kısmını kadınlar ve çocuklar oluşturmaktadır. Bunların dörtte biri özellikle bu süreçlerden hassas durumda olan doğum sürecine gelen kadınlardan oluşmaktadır. Bu kriz dönemlerinde genellikle göz ardı edilirler. Onların güvenirliğini, onurlarını ve sağlık koşullarını sağlama adına aynı zamanda bir bütün olarak önceliğimiz aileler ve toplumun sağlığı açısından da önemlidir. Doğum sağlığı özellikle tamamen küresel bir konu olup insani bir önem taşımaktadır. Bu gibi doğum merkezlerini sağlamak ölüm ve sakatlanma oranını düşürmekte büyük önem arz etmektedir. Özellikle insani ortamlarda kadın ve kızlarda bu olaylar bunun en açık örneğidir.” diye konuştu.

Bu tür yerler psiko-sosyal eğitimlerinde merkezidir

“Maalesef cinsiyet temelli şiddet her toplumda her kriz anıda ortaya çıkabilir.” Diyen Karl Kulessa, “Cinsiyet temelli şiddet özellikle temelini düşünce, inanış ve normale dayalı bir şekilde alır ki burada cinsiyet eşitsizliği sadece farklı olduğu ortamlarda değil aynı zamanda huzur dengesinin olduğu süreçlerde karşımıza çıkabiliyor. Bundan dolayı bunları insani müdahalelerle düzeltebilme umduğumuz noktalardan biridir. Kadın Dayanışma Merkezler, sadece psiko-sosyal destek dışı anlamında doğru sağlık hizmetleri de sağlamaktadır. Bununla birlikte cinsiyete dayalı şiddeti azaltabilmek adına daha güzel cevaplar vermek açısından önem taşır. Bu gibi merkezlerde sadece cinsiyete dayalı sorunların değil aynı zamanda normal sorunlarda da gelip danışılacak bir mekândır.  Bundan dolayı karşı insanlara kendilerini ifade edebilme mekânlarıdır.” Şeklinde konuşuldu. 

Haber: Mehmet Kaması

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin