Çocuğunuzu 7 adımda internetten nasıl korursunuz? - Yaşam ve Toplum Haber

SON DAKİKA

Post Top Ad

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin

Çocuğunuzu 7 adımda internetten nasıl korursunuz?

Çocuklar interneti eğlenceli bir ortam olarak algılar ve o ortamda etki yaratmak, etkin olmak isterler. Bunu yaparken bulundukları ortamın güvenliğiyle veya olumsuz etkileriyle ilgili bir kaygı yaşamaz, dolayısıyla kendilerinde yarattığı etkinin de farkına varmazlar. Burada en büyük görev ailelere düşüyor, çocuklara interneti tamamen yasaklamak bir çözüm değil, aksine olumsuz sonuçlar da doğurabilir. Peki, interneti yasaklamadan, onları internetten nasıl korumalıyız?

Çocuğunuza oyun oynama imkânı sağlayın
Çocuklar çok çabuk sıkıldıkları ya da evde yeterince ilgi, düzen, sınır, kural olmadığı, sorumluluk verilmediği ve (dışarıda) oyun oynama imkânı olmadığı için bilgisayar ve diğer teknolojik aletler karşısında vakit geçirmek isterler. Çocuğun sevdiği bir sporu, enstrümanı icra etmesi, dışarıda oynaması ve sosyal ortamlarda bulunması teşvik edilmeli ve çocukların birlikte dışarıda (güvenle) oynayabilmeleri için gerekli şartlar ebeveynler tarafından sağlanmalıdır. Gerekirse diğer ebeveynlerle anlaşmalı ve sırayla belirli saatlerde dışarıda nöbet tutulmalıdır. Çocuğunuzun bu tür ve sizin de meyvelerinden faydalanacağınız sosyal faaliyetlerde bulunması, hareket etmesi, oyun oynaması ve başkaları ile iletişim kurarak becerilerini geliştirmesi için gerekli ortamın sunulması çocuğunuzun gelişimi için önemlidir. Birlikte oynamak birlikte yaşamayı öğrenmek demektir.
Çocuğunuz ile birlikte vakit geçirin
Çocuğunuzun teknolojik aletler karşısında çokça vakit geçirmesini engellemek için çocuğunuz ile birlikte (dışarıda) vakit geçirerek ya da aileniz ile birlikte aile / masa oyunları oynayarak sağlayabilirsiniz. Örneğin: Memory, Satranç, Dama, Mikado, Dart, Jenga, Tabu, Kızmabirader, Puzzle, Scrabble, Tombala, Twister, Bil Bakalım Kim vs. Ayrıca atık materyallerle çeşitli el faaliyetleri yapabilir ve ülkemize ait oyunlar oynayabilirsiniz. Birlikte ev işi ve ev dışı etkinlikler yapabilirsiniz. Çocuklar bundan çok keyif alırlar ve çocuğunuz ile hoşça vakit geçirerek aranızdaki bağı da kuvvetlendirmiş olursunuz. Böylece çocuğunuzun oyun oynama ihtiyacı karşılandığı için bilgisayarda oynama isteği azalacaktır ve kendisini siz olmadan da olumlu bir şekilde eğlendirebilecektir.

Gereksiz internet kullanımına izin vermeyin
Çocuk; bilgisayar, televizyon, tablet, akıllı telefon gibi teknolojik aletler başında uslu oturuyor ve işimi yapabiliyorum diyerek çocuğunuzu bu zararlı aletlere bakıcı olarak bırakmamalısınız. Özellikle 3 yaş öncesi çocuklar bilgisayar kullanmamalıdır. Televizyon ekranı karşısında fazla zaman geçirmeleri ise dikkat eksikliği sorunu yaşama olasılığını üç kat artırmaktadır. Aslında beyin gelişimi olumsuz etkilediği için 16 yaş altı çocuklar manyetik aletlerden uzak durmalıdırlar. Bilgisayar, çocukların beynine aşırı uyarılar (stimülasyon) verdiği için  beyin gelişimine zarar vermektedir. Ayrıca epilepsi nöbetleri geçirme olasılığını yükseltir ve davranış bozukluklarına neden olabilir. Bunun dışında çocuklarda aşırı stres ve kaygı bozukluğuna ve obeziteye yol açmaktadır.

Çocuğunuzun hangi sitelere girebileceğine karar verin
Çocuğunuzun girebileceği web sitelerine önceden girip göz atmanız iyi bir fikirdir. Web sitelerinin kişisel bilgileri toplayıp toplamadıklarına dikkat edin. Gizlilik sözleşmesini okuyun, eğer bunu kabul etmiyorsanız kişisel bilgileri talep etmeyen web sitelerine bakın. Uygunsuz içerikleri engelleyin. Bazı bilişim ve yazılım şirketlerin internette yayınladıkları güvenlik programlarını (ebeveyn denetimi / aile koruma programları) yükleyerek uygunsuz içerikleri engelleyebilirsiniz.

Güvenliğinizi güçlendirin ve kişisel gizliliğinizi artırın
Uygunsuz içeriği engellemeye ek olarak, güvenlik ve gizlilik için risk oluşturabilecek siteleri ve indirmeleri engelleyin. Çocuğunuzun yaşına bağlı olarak bilinmeyen internet kaynaklarından herhangi bir yazılım yüklememeleri gerektiğini söyleyin ya da internetten bir şey indirmek istediklerinde önce size sormaları gerektiğini söyleyin. Böylece istemediğiniz yazılımlar bilgisayarınıza gelmesini önlemiş olursunuz.

Çocuğunuzun hangi sitelere girdiğini takip edin
Çocuğunuz internette sörf yaparken her daim yanında ya da etrafında bulunamazsınız. Fakat daha sonra çocuğunuzun hangi web sitelerini ziyaret ettiğini tespit edebilirsiniz. İnternet tarayıcınızın ‘geçmiş’ bölümünde çocuğunuzun ziyaret ettiği tüm web sitelerini görebilirsiniz

Çocuğunuza yabancılar ile internette (çevrimiçi) konuşulmaması ve tanışılmaması gerektiğini hatırlatın
Live chat, sosyal ağlar ve anlık iletiler çocukların ilgi alanları hakkında konuşmak ve arkadaş kurmak için harika bir yol olabilir. Ama internetteki anonim olma imkânı çocukların, sahtekârların ve çocuk tacizcilerinin mağduru olma riskini taşımaktadır. Güvenlik açığını azaltmak ve önlem alabilmek için bunları öğretmek zorundasınız.

Örneğin:
✔ Kendini tanımlama amacıyla sadece ön isim ve kullanıcı adını kullanabilir.
✔ Asla telefon numarasını, konumunu ya da adresini (zi) bildirmemeli.
✔ Asla kendi fotoğrafını göndermemeli.
✔ İnternette tanıştığı birisine gitmeyi asla kabul etmemeli ve ebeveynlerine bildirmelidir.
✔ Yabancıların anlık iletilerine karşı çocuğunuzu korumak için yazılımınızı yapılandırın ki, yalnızca onaylı kişilere izin verilsin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Top Ad

Paylaşın Başkaları Da Bilgilensin